Může pes jíst čokoládu? Kolik čokolády může psovi způsobit smrt?

Přidat na Seznam.cz

Pravděpodobně většina z vás (a určitě ti, kteří jsou šťastnými majiteli psů), slyšeli, že by psi neměli jíst čokoládu.

Znalost průměrného majitele psa je víceméně omezena na to, že pes při požití čokolády může zemřít. Ale proč by psi neměli jíst čokoládu? Co je na této sladké pochoutce tak negativní a proč?

Nejen psi jsou náchylní k otravě čokoládou. Ve skutečnosti se to týká většiny domácích zvířat, která chováme, včetně kočky, fretky a dokonce i papoušků. Většinu z těchto zvířat však čokoláda prostě nezajímá. Kočky nejsou schopny vnímat sladkou chuť, což pro většinu z nich dělá čokoládu spíše neatraktivní.

Psi určitě ocení chuť jakýchkoli sladkostí. Lidská tendence jíst sladkosti může mít za následek pouze nutnost diety a u psů může být fatální. A za všechno může látka (alkaloid), který se nachází v čokoládě a kakaových bobech, který je znám jako theobromin.

Účinek kakaového faktoru na tělo (lidské nebo zvířecí) je založen hlavně na:

  • Zrychlení srdeční frekvence, rozšiřování krevních cév
  • Snížení tlaku
  • Svalové relaxaci
  • Mnohem častější návštěvy toalety

Kvůli těmto účinkům byl teobromin po určitou dobu používán jako lék na srdce a také jako přísada do léků na astma a kašel. V současné době je obtížné najít na trhu přípravky založené na teobrominu. Byl nahrazen látkami s podobným, ale silnějším účinkem – například náš milovaný kofein.

Je škodlivý pro psy?

Theobromin může ovlivnit zvířata mnohem více než člověka. Pro nás není škodlivý, protože lidský trávicí systém ho tráví mnohem snadněji a rychleji než zvíře. Dávka pro člověka je tak vysoká, že bychom prostě nebyli schopni přijmout dostatek teobrominu (dokonce ani v čistém kakau), abychom si způsobili vážnější škody.

Bohužel ne všechna zvířata metabolizují tak rychle jako lidé. Ty, které tráví teobromin pomaleji (například psi a kočky), jsou schopni snadno sníst množství sladkostí, které způsobí otravu.

Smrtelná dávka teobrominu pro psy je přibližně 200-300 mg na každý kilogram tělesné hmotnosti. Pro srovnání se obsah alkaloidu v čistém kakau může pohybovat od 20 do 100 g na kilogram. Průměrný obsah v potravinářském kakau je asi 26-28 g na kilogram. To znamená, že pokud jsme majiteli průměrného yorkšírského teriéra (váha asi 2,5 kg), smrtelná dávka theobrominu je 0,5 g. To znamená, že k tomu, aby pes překročil smrtelnou dávku, stačí konzumovat asi 2 čajové lžičky hořkého kakaa. Pro dospělého německého ovčáka to bude přibližně 35 čajových lžiček, tedy více než 300 g kakaa.

Je však třeba mít na paměti, že tyto dávky jsou naprosto smrtelné. K poškození nervového systému psa může stačit mnohem menší množství theobrominu.

Když to tak řeknete, může to znít docela vážně. Nepropadejte však panice. Pokud pro svého psa nepřipravíme šálek kakaa, riziko se výrazně sníží. Obsah theobrominu v kakaových bobech je mnohem nižší, a proto nejsou pro naše domácí mazlíčky tak nebezpečné.

Pro srovnání níže uvádíme obsah theobrominu v několika nejoblíbenějších druzích čokolády.

Hořká (> 80% kakaa) – více než 14 [g / kg]
Tmavá (asi 60% kakaa) – asi 2,6 [g / kg]
Mléčná – asi 0,9 [g / kg]
Bílá – přibližně 0,0035 [g / kg]

Z výše uvedeného srovnání můžeme usoudit, že bílá čokoláda je pro psa rozhodně „nejbezpečnější“. Abychom u 40 kg ovčáka psa způsobili otravu se smrtelným účinkem, museli bychom ho nakrmit asi 230 kg tohoto druhu čokolády. I pro psa s největší chutí na světě se takový scénář zdá nepravděpodobný.

Pro srovnání, pro dosažení stejného účinku by stejný ovčák musel jíst správně:

550 g (5 tyčinek) čokolády s vysokým obsahem kakaa
3 kg tmavé čokolády
9 kg mléčné čokolády

I když se po zveřejnění těchto statistik nezdá záležitost tak vážná, je třeba si uvědomit, že i malé množství čokolády konzumované domácími mazlíčky (zejména menšími) může poškodit jejich nervový systém nebo vnitřní orgány.

Životní cyklus theobrominu v těle psa je asi 18-24 hodin. Pro srovnání, stejný alkaloid zůstává v lidském těle asi 2 až 3 hodiny, u koček se období prodlužuje na 4,5 hodiny. Do 24 hodin po konzumaci čokolády se mohou objevit příznaky jako nevolnost, zvracení, průjem nebo mnohem častější nekontrolované močení psa.