Myslíte, že by vás dokázal váš pes nakrmit, kdyby měl možnost?

Přidat na Seznam.cz

Pokud vlastníte psího mazlíčka, kterého krmíte s láskou a občas mu dáte i kousek od oběda, určitě vás zajímá, jestli on by vám tutéž lásku opětoval a dokázal vás nakrmit, píše web TreeHugger. Tady je odpověď.


Dřívější studie zjistily, že psi dávají a berou, když dostanou pomoc od jiných psů, a tak byli vědci zvědaví, zda udělají totéž pro své lidské společníky.

Přeneslo by se „dávání“ a „přijímání“ na lidi?

Výzkumníci vymysleli experiment, aby to zjistili. Nejprve psy vycvičili, aby stiskli tlačítko, které ovládalo dávkovač jídla. Poté prošli fází testu, kdy jim neznámá osoba buď dala jídlo stisknutím tlačítka nebo jim jídlo nedala. Poté se nastavení obrátilo, takže člověk měl dávkovač jídla a pes ovládal tlačítko. Pes si mohl vybrat, zda dá jídlo člověku, který mu předtím pomohl a jídlo mu dal, nebo člověku, který mu nepomohl.

Proběhly také dva testy, kdy pes mohl stisknout tlačítko, když v blízkosti nebyl žádný člověk. To výzkumníkům umožnilo zjistit, zda pes mačká tlačítko proto, že je to jednoduše naučené chování, nebo proto, že ho to prostě baví. Výzkumníci provedli dodatečnou verzi studie a změnili některé drobné prvky jejího plánu, aby ji zjednodušili a učinili ji pro psy srozumitelnější. A také provedli interakční sezení, při němž psi trávili čas s pomáhající a nepomáhající osobou.

Co přinesly výsledky?

Zatímco milovníci psů by se mohli zlobit, kdyby jim jejich pes ochotně nenabídl pamlsek, vědci se tak snadno nezaleknou.

I když jsou psi známí svým vztahem k lidem, předchozí studie zkoumající, zda se psi budou chovat prosociálně vůči lidem, poskytly smíšené výsledky,“ říká autor studie Jim McGetrick z Veterinární univerzity ve Vídni. „V jedné studii psi neposkytovali známému ani neznámému člověku potravu, přestože bylo prokázáno, že psi používají stejný mechanismus k poskytování potravy známým psům. Naproti tomu bylo prokázáno, že psi zachraňují svého majitele, který je uvězněn v krabici a projevuje úzkost. Ukazuje se, že chování psů je velmi specifické pro daný kontext.“

McGetrick upozorňuje, že je překvapivé, že v dřívější podobné studii psi poskytovali potravu jiným psům, kteří jim pomáhali, ale nečiní totéž, když jim potravu dávají lidé.

Majitelé psů, nevěšte ale hlavu, je tu naděje, že se váš pes bude ve vaší blízkosti chovat jinak.

Zdroj: treehugger.com