10 zvířat s dokonalým sluchem. Patří sem netopýři, sovy, delfíni a dokonce i motýl
Sluch je důležitý pro komunikaci a dokáže nás upozornit na různá nebezpečí. Průměrný rozsah lidského sluchu je 20 Hz-20 kHz. Některé frekvence jsou zcela mimo náš dosah a slyší je například naši domácí mazlíčci. Mnoho zvířat má sluch natolik dokonalý, že jejich rozsah je pro nás naprosto nepředstavitelný.
Motýli
A to konkrétně drobný motýlek zavíječ voskový, postrach všech včelařů, byl označen za toho s nejlepším sluchem v živočišné říši. Slyší frekvence až 300 kHz, což je patnáctkrát více než nejvyšší tóny, které slyšíme my. Předpokládá se, že si vyvinul tak citlivý sluch, aby unikl svému hlavnímu predátorovi a to netopýrovi. Zavíječ slyší netopýří vysokofrekvenční volání, což mu dává šanci se svému predátorovi vyhnout.
Netopýři
Netopýři jsou známí svým výjimečným sluchem. Některé druhy používají echolokaci, což znamená, že za letu vydávají zvuky, které se k nim vrací v podobě ozvěny a podle ní se orientují. Zvukové vibrace, které vydávají prostřednictvím pískání, se odrážejí od okolních povrchů zpět k netopýrovi a umožňují mu tak zjistit, kde se nacházejí předměty.
Sovy
Protože jsou sovy noční tvorové, spoléhají se na svůj ostrý zrak i sluch. Většina druhů sov má asymetricky umístěné uši, jedno je o něco více vpředu a jedno umístěné výše než druhé. Rozdílné umístění jim umožňuje přesně určit, odkud zvuk přichází a přesněji zaměřit kořist.
Sloni
Kromě toho, že sloni mají vynikající sluch s průměrným rozsahem 16 Hz-12 kHz, používají uši také k termoregulaci. V horkém podnebí, kde žijí, pomáhá velká plocha a tenkost jejich uší regulovat tělesnou teplotu a udržet je déle v chladu.
Psi
Psi slyší vyšší frekvence až do 65 000 Hz. Často na ně reagují lépe než na nižší tóny, proto někteří majitelé dávají při výcviku přednost vysokofrekvenčním píšťalkám. Psí sluch je tak citlivý, že vás obvykle uslyší, už když se blížíte k domu.
Kočky
Kočky mají nejen velmi působivý sluch s průměrným rozsahem 45 Hz – 64 000 Hz, ale také pozoruhodné mechanické vlastnosti. Pro srovnání lidské ucho se skládá ze tří svalů a tří nejmenších kůstek v těle a kočičí uši jsou ovládány přibližně třemi desítkami svalů na každé ucho, což jim umožňuje otáčet ušima o 180 stupňů.
Koně
Stádo koní má vždy alespoň jednoho hlídače, který varuje ostatní před potenciálním nebezpečím v jejich okolí. Hlavními funkcemi koňského sluchu je detekovat zvuk, určit, odkud přichází, identifikovat, o jaký zvuk se jedná, a poznat, zda je čas varovat stádo. Koně také používají uši ke sdělování své nálady.
Delfíni
Delfíni podobně jako netopýři také používají echolokaci. Delfín vydává zvuk, který se odráží od povrchu a vrací se zpět k jeho dolní čelisti. Zpětný odraz zvukových vibrací poskytuje mapu toho, co by mohlo být před ním. Podrobnost této mapy je působivá a umožňuje delfínovi nejen účinně lovit, ale také se vyhnout nebezpečí.
Krysy
Krysy jsou díky svým uším, které jsou blízko u sebe, obzvláště dobré v určování přesného místa, odkud zvuk vychází. Jejich dosah spadá do kategorie ultrazvuku, což jsou zvuky, které jsou pro člověka příliš vysoké.
Holubi
Holubi slyší infrazvuk, tedy zvuky, které jsou mnohem nižší, než může slyšet člověk. Průměrný holub je schopen slyšet zvuky o frekvenci pouhých 0,5 Hz, takže dokáže odhalit vzdálené bouře, zemětřesení a dokonce i sopky. Díky svým výjimečným sluchovým schopnostem a navigačním dovednostem jsou často považováni za nejlepší navigátory v živočišné říši.
Zdroj: Hiden Hearing, BioLib, Pesweb