Na Valentýna obejměte krávu. Přinese to emocionální bohatství, tvrdí Indové

Přidat na Seznam.cz

Valentýn je svátkem zamilovaných, alespoň tak ho vnímá většina z nás. V Indii tomu ale bude jinak, 14. únor bude vyhlášen Dnem objetí krav. Indové tak chtějí podpořit vlastní tradice a kulturu, ve které je kráva posvátná.

Krávy v Indii

Krávy jsou v Indii posvátné, a to do takové míry, že je zakázáno je zabíjet nebo prodávat jejich maso. V hinduistické mytologii je kráva zobrazována jako doprovod bohů, například Šivy, který jezdí na svém býku Nandim, nebo Krišny. V zemi existuje také celá řada skupin, které se snaží posvátné krávy chránit. Mnoho z nich věří, že kráva je jako matka a neměla by být zabíjena.

Den objetí krav

Nejnovější iniciativou hinduistické strany Bharatiya Janata (BJP) je Den objetí krav, který má nahradit Valentýn, píše web The Guardian. Oslavovat se má tedy 14. února, a jde především o to, aby občané Indie nezapomněli na své tradice. Musíme uznat, že obejmout zvíře, obzvláště to posvátné, v den, kdy se oslavuje láska, je krásný způsob oslavy tohoto svátku.

Proč?

Odložte západní valentýnské tradice,” říká vláda Indie a občany nabádá, aby tento svátek oslavili tak, že obejmou posvátnou krávu. Tato kampaň má dle webu Independent podpořit tradiční indické hodnoty, navíc objetí krávy má přinést emocionální bohatství a štěstí.

Valentýn – který vznikl jako křesťanský svátek, je navíc oslavován na úkor indických tradic. Indie je totiž převážně hinduistický stát.

zdroj: theguardian, independent, dw