Serval: Je jeho chov v našich končinách legální?

Přidat na Seznam.cz

Serval je africká divoká kočka, kterou lze chovat jako exotického domácího mazlíčka, ale potřebuje hodně prostoru na hraní. Aby byly tyto kočky zdravé a spokojené, musí jim majitelé servalů zajistit velké venkovní výběhy na místech, kde je celoročně teplo. Vlastnictví kočky serval je dokonce na mnoha místech nelegální.

Charakteristika kočky

Kočka serval je lépe přizpůsobena životu ve volné přírodě než v lidských domovech, píše TheSprucePets. Ačkoli není nijak extrémně hlasitá, dokáže vydávat různé zvuky, které mohou znepokojovat sousedy, včetně vysokého křiku, vrčení a prskavého syčení.
Serval má nejdelší nohy ze všech koček, je hbitý skokan a náruživý hrabáč. Tento aktivní lovec potřebuje k pohybu více prostoru, než může nabídnout většina domácností, a uspokojit jeho stravovací potřeby je náročné.
Serval nemá velký zájem o hlazení nebo mazlení. Vzhledem k jeho hmotnosti, přirozeně divokému temperamentu a odměřené povaze se tato kočka nedoporučuje do domácností s dětmi nebo jinými domácími zvířaty. Serval se může dobře sblížit s jedním člověkem.

Vzhled a strava

Servalové jsou větší a vyšší než kočky domácí. V kohoutku dosahují až 60 cm a jejich váha se pohybuje mezi 7-18 kg. Tyto elegantní a štíhlé kočky mají poměrně malou hlavu s velkýma, zakulacenýma ušima. Servalové mají dlouhý krk a získali tak přezdívku “žirafí kočky“. Srst servalů je obvykle zlatá s černými skvrnami. Jejich břicho je bílé.
Co se týká stravy, ta by měla obsahovat různorodou zvířecí kořist a to nejlépe živou, kterou může pronásledovat a požírat stejně jako ve volné přírodě. V Africe jsou obvykle na jídelníčku hlodavci, králíci, ptáci, ryby, hmyz, plazi a žáby.

Původ

Kočka serval pochází z Afriky, kde se díky vysoké trávě a křovinám dokáže maskovat a plížit se za kořistí. Servalové se podobají gepardům, jsou však menší a mají kratší ocas a větší uši než jejich příbuzní. Ve volné přírodě jsou servalové samotářští a obývají domovské teritorium, které se rozprostírá asi na sedm kilometrů.
Kočky servaly chovali lidé již ve starověkém Egyptě a jsou zobrazovány na jejich uměleckých dílech. Chovatelé křížili kočky serval s domácími kočkami a vytvořili tak hybridy, jako je například kočka savanská. Pokud se vám líbí vzhled servala, ale potřebujete krotkou kočku, o kterou se snadněji pečuje, může být lepší volbou než serval.

Péče o servala

Pro tyto velmi aktivní a samotářské kočky jsou nezbytné velké a bezpečné venkovní výběhy. Je známo, že servalové vyskakují z oplocených prostor nebo se podhrabávají pod ploty. Výběh musí být oplocený ze všech stran a to včetně horní části a oplocení by mělo sahat několik metrů pod zem,
Zajistěte bazén s vodou na pití a plavání. Kromě toho nelze servala plně naučit na podestýlku. Močení na předměty je jejich způsob označování teritoria, a to včetně nábytku a stěn, pokud jsou uzavřeni v lidských domech.
Mnoho servalů v zájmových chovech je zbavováno drápků v zájmu prevence zranění člověka, jedná se však o bolestivý zákrok, který může způsobit infekce a činí servala zranitelným při střetech s jinými zvířaty.
V České republice chov servala vyžaduje povolení od Krajské veterinární správy a klade na potencionálního chovatele zvláštní požadavky. Až do generace F4 podléhají potomci kříženců servalů registraci.


Zdroj: thesprucepets.com, Youtube