Nebezpečná krása! Tyto kosmetické produkty mohou vašemu domácímu mazlíčkovi ublížit!

Přidat na Seznam.cz

Výrobky, které denně používáme k péči o svůj zevnějšek, mohou být pro naše domácí mazlíčky škodlivé – od mýdel přes zubní pasty, tužidla až po laky na vlasy. Ujistěte se, že je skladujete mimo dosah vaší kočky nebo psa! Jejich kompletní seznam na svých stránkách zveřejnil server petmd.com.

Tělová mýdla a šampony

Mnoho oblíbených tělových mýdel a šamponů obsahuje neiontové a aniontové detergenty, které jsou pro domácí zvířata toxické. Mohou způsobit podráždění očí a žaludeční problémy. Jak intoxikaci poznáte? Varovnými signály jsou nadměrné slinění, zvracení a průjem. 

Opalovací krémy

Některé opalovací krémy obsahují oxid zinečnatý, který může při požití podráždit trávicí trakt vašeho mazlíčka. Pokud mají krvavý průjem a/nebo zvrací, naznačujete možné poškození střev a je nutné vzít je k veterináři. Oxid zinečnatý se také používá v některých přípravcích proti opruzeninám, i ty dobře schovejte!

Houbičky k nanášení make-upu

Svým tvarem mohou domácím mazlíčkům připomínat hračku. V případě náhodného požití mohou ale tyto aplikátory způsobit ucpání zažívacího traktu. To si může vyžádat chirurgický zákrok. Pokud nemůžete svou houbičku na make-up najít, sledujte, zda zvíře nezvrací a není dehydratované.

Krémy proti bolestem svalů

Salicyláty jsou protizánětlivou složkou, která se nachází v krémech a mastech určených k úlevě při bolestech svalů. Ty však mohou být pro domácí mazlíčky toxické a při požití většího množství mohou způsobit žaludeční a střevní vředy. Pokud má zvíře průjem nebo zvrací (s krví nebo bez ní), přiveďte ho k veterináři.

Zubní pasty a ústní vody

Většina zubních past obsahuje fluorid sodný, který výborně chrání lidské zuby, ale pro domácí zvířata může být toxický. Nikdy proto nepoužívejte svou pastu k čištění zubů vašeho psa nebo kočky. Zvířata při čištění zubní pastu polykají, místo aby ji vyplivli, a časem tak mohou spolknout potenciálně toxické množství. Místo toho používejte zubní pastu, která je pro domácí zvířata speciálně určená. 

Mnoho ústních vod obsahuje náhražku cukru zvanou xylitol. Pro lidi je zcela bezpečný, ale pro zvířata je extrémně toxický. I jeho malé může nebezpečně snížit hladinu cukru v krvi vašeho psa nebo kočky a způsobit jim křeče, selhání jater a smrt. Příznaky otravy se objeví do 30 minut po požití. Patří mezi ně zvracení, slabost, potíže se vstáváním, deprese, třes, záchvaty a kóma. Pokud zpozorujete tyto symptomy, okamžitě vyražte k veterináři!

Laky a lepidla na nehty, odlakovače

Některé laky na nehty obsahují toluen a formaldehyd, což jsou složky, které mohou vašim mazlíčkům narušit žaludeční stěnu. Nehty si tak nelakujte v jejich přítomnosti. Mnoho odlakovačů pro změnu obsahuje aceton, který by mohl vašemu zvířátku způsobit kožní, slizniční a plicní problémy. Už víte, proč veterinářům vstávají vlasy hrůzou, když vidí psy s nalakovanými drápky?

Pěnová tužidla

V nich obsažená kyselina octová, chlorovodíková a sírová mohou při požití nebo vstřebání kůží vašeho zvířete způsobit poškození tkání. Mezi příznaky intoxikace patří kožní vředy, vředy v dutině ústní, zvracení s krví nebo bez krve, bolesti břicha, problémy nervového systému a kašel. Pokud zpozorujete některý z těchto příznaků, měli byste zvíře odvézt na nejbližší veterinární kliniku, aniž byste se pokoušeli vyvolávat zvracení.

Tea tree olejíček 

Díky svým antiseptickým vlastnostem je tea tree olej oblíbenou složkou mnoha kosmetických produktů. Buďte však opatrní při jeho používání v blízkosti vašich domácích mazlíčků. Už sedm kapek oleje způsobí otravu! Otrávená zvířata budou vypadat slabě, nekoordinovaně a mohou se třást.

Deodoranty

Mnoho značek deodorantů obsahuje hliník, který může být pro domácí zvířata toxický. Pokud zvědavé zvíře spolkne malé množství deodorantu nebo pokud se z nějakého důvodu dostane do kontaktu s přípravkem na kůži a poté ho olízne, může se u něj objevit žaludeční nevolnost. Jestliže také zvrací, okamžitě ho přiveďte k veterináři.

Zdroj: petmd.com