Nedokáže být váš pes v autě v klidu? Důvodem může být špatná zkušenost i mladý věk

Přidat na Seznam.cz

Když milujete svého psa, chcete ho vzít s sebou, ať jdete kamkoli. I když to znamená jízdu v autě. Přestože se mnoho psů těší na jízdu v autě, jiní psi se tohoto zážitku děsí a kňučí, slintají nebo dokonce zvrací. To může být způsobeno kinetózou, předchozí špatnou událostí v autě, jako je nehoda, nebo úzkostí z uvěznění uvnitř obřího pohyblivého stroje.

Někteří psi jsou v autě šťastní a hyperaktivní zároveň

Mnoho psů, kteří jsou z auta nadšeni, jsou mladí psi. Mladí psi možná nemají moc impulzivní kontroly, a proto se nenaučili, jak se vyrovnat se svými silnými emocemi a udržet je pod kontrolou. Tito psi se mohou také chovat vzrušeně, když vidí vodítko nebo když se setkají s jinými psy na procházkách, uvádí web Pet Helpful. Je sice hezké, že se váš pes na výlet autem těší, ovšem hyperaktivní psi mohou v autě narušovat soustředění řidiče.

Autonemoc u psů

Psi mohou během jízdy v autě onemocnět a často to vede k úzkosti z cestování. Štěňata jsou nejčastěji postižena kinetózou, tedy tzv.“autonemocí“. Pocit nevolnosti, kdykoli jsou v autě, nepomáhá vytvářet pozitivní asociaci pro vašeho psa, což přispívá k úzkosti, kterou pociťují, když musí jet autem, uvádí web Preventive Vet. Druhou možností pak může být to, že si pes cestu autem spojuje s cestou k veterináři, což také může vyvolat úzkosti. Nakonec, pokud pes zažil autonehodu, nebo jiný nepříjemný zážitek s autem, může se cestování bát.

Naučit psa cestovat autem chce čas

Jak radí web American Kennel Club, dopřejte svému psovi čas, než s ním vyrazíte na výlet. Začněte například tím, že psa nejdříve přivedete k zaparkovanému autu. Totéž pak opakujte s nastartovaným autem. Když se pes nebojí, nechte ho, aby si v autě sám našel pohodlné místo. Jakmile se pes bude cítit v bezpečí, můžete vyzkoušet krátké trasy.

zdroj: American Kennel Club, Pet Helpful, Preventive Vet