Nejvyšší a nejtěžší živý kůň byl shirský valach jménem Sampson. Je to teda macek!

Přidat na Seznam.cz

Zatímco většina koní dosahuje průměrné velikosti asi jeden a půl (až třičtvrtě) metru, a váží maximálně tunu, je mezi nimi jeden, který přesáhl průměrnou výšku i hmotnost. Podívejte se, jak vypadal ten největší kůň, jakého kdy člověk choval.

Sampson, který láme rekordy

Nejvyšším a zároveň nejtěžším doloženým koněm byl shirský valach Sampson. Kvůli jeho rozměrům si později vysloužil i přezdívku Mammoth, tedy Mamut, a zároveň se dostal i do slavné Guinnesovy knihy. Sampson byl vychovávaný Thomasem Cleaverem z Toddington Mills v USA, narodil se roku v roce 1846, a už tehdy bylo jasné, že se nejedná o obyčejného koně, píše web Guinness World Records.

Když Sampson dosáhl věku 4 let, dosáhl velikosti 2,19 metru a neuvěřitelné váhy 1 524 kilogramů, uvádí web Stable Express. Nejen že tedy výškou přerostl i svého britského chovatele, ale výrazně vyčníval i mezi ostatními koňmi. Shirský kůň totiž dorůstá průměrné výšky 1, 7 metru a váží asi 1, 2 tuny.

Sampsonova velikost byla pravděpodobně ovlivněna kastrací

Sampson byl valach od doby, co mu byl 1 rok, a to mohlo pomoci jeho růstu, uvádí web Prohorse. Valaši vědecky rostou do výše, protože růstové ploténky na jejich nohách zůstávají po kastraci déle otevřené. Jeho „nástupcem“ v knize rekordů byl Big Jake, belgický tažný ryzák, který měřil v kohoutku 205 cm. Ten ale před dvěma lety zemřel a je otázkou, zda se právě dnes po zemi prochází kůň, který by dosáhl jejich velikosti.

Mezi největší světová plemena koní patří belgický tažný kůň, suffolk punch horse, americký tažný kůň, holandský tažný kůň a ruský těžký tažný kůň. Pokud se tedy najde další výjimečný jedinec, pravděpodobně se bude jednat o některé z těchto plemen.

zdroj: Guinness World Records, Stable Express, Prohorse