Někteří žraloci tygří se kvůli změně klimatu stěhují dále na sever
Vody u severovýchodního pobřeží Spojených států se oteplují nejrychleji na světě. Klimatické změny způsobené člověkem oteplily tuto část Atlantiku od 80. let 20. století o 16° stupňů!
Klimatické změny mají na svědomí migraci některých druhů
Tyto rychlé a hluboké změny změnily mořské ekosystémy, což způsobilo, že se některé druhy přesunuly do nových oblastí a jiné zmizely z míst, která dříve považovaly za svůj domov, píše web SmithsonianMag. Předpokládá se například, že v příštích 60 až 80 letech téměř zmizí studené vody, které jsou oblíbené pro tresku obecnou, a to u pobřeží Nové Anglie, což značně zkomplikuje pokusy o obnovení rybolovu po jeho zhroucení v roce 1992.
Nový výzkum, který byl zveřejněn v časopise Global Change Biology, ukazuje, že toto extrémní oteplování mění také migraci jednoho z vrcholových predátorů regionu a to žraloka tygřího. Tito žraloci, kteří mohou měřit více než tři metry a živí se vším možným od mořských želv přes humry až po součástky automobilů, se v létě vydávají zhruba o 434 km severněji a připlouvají asi o měsíc dříve než v 80. letech. Měnící se migrační pohyby žraloků téměř dokonale kopírují měnící se teplotu vody, kterou tento druh nejvíce preferuje.
„Oceány se oteplují a to narušuje mořské ekosystémy způsobem, kterému teprve začínáme rozumět,“ říká spoluautorka studie Malin Pinsky, mořská ekoložka z Rutgersovy univerzity, která se již deset let zabývá studiem změn v rozšíření druhů v oceánech. „Žraloci tygří jsou jen jedním druhem, ale protože jsou to vrcholoví predátoři, vzájemně se ovlivňují s mnoha dalšími druhy v oceánu.“
Studie, která kombinuje téměř desetileté údaje ze satelitního sledování se 40 lety záznamů o úlovcích, ukazuje, že tento velký a zubatý druh provádí rychlé a významné změny svého areálu, aby se vyrovnal se změnou klimatu a využil jej.
Co dokazují nejnovější údaje?
Údaje o úlovcích také ukázaly, že žraloci tygří se v průběhu roku stěhují dříve. Průměrné datum odlovu žraloka tygřího v 80. letech 20. století bylo na začátku až v polovině srpna, ale v roce 2010 se toto datum posunulo až na začátek až polovinu července. Údaje ze satelitního sledování v devíti z deseti let v nejteplejším desetiletí, kdy byly zaznamenány teploty oceánů, tato zjištění potvrdily. V nejteplejších letech se žraloci tygří pohybovali na severu dříve v roce. Na základě těchto údajů vědci odhadují, že na každý 1 stupeň Celsia anomálního oteplení oceánu se migrace žraloků tygřích prodlužuje zhruba o 400 km dále na sever a jejich letní cesty začínají přibližně o 14 dní dříve.
Zdroj: smithsonianmag.com