Neuvěřitelně vzácná bílá velryba byla spatřena u pobřeží Austrálie

Přidat na Seznam.cz

Teenager spatřil u pobřeží severního Nového Jižního Walesu vzácnou bílou velrybu. Toto pozorování zvyšuje pravděpodobnost, že Migaloo, slavná bílá velryba, už konečně porodila. Bílá velryba, keporkak, plavala asi 500 metrů od pobřeží, uvádí portál Ocean.

Přibližně v tomto ročním období slavná australská velryba jménem Migaloo, která je pojmenována podle domorodého výrazu pro „bílého chlapíka“, obvykle migruje na sever podél východního pobřeží. Vědci doufají, že velryba je mládětem proslulého keporkaka, kterého se v této sezóně zatím nepodařilo spatřit.

Podle mořského specialisty by se mohlo jednat o „neuvěřitelně vzácnou“ druhou bílou velrybu albína z čeledi velryb východoaustralských. Načasování pozorování odpovídá tomu, že jde o mladší velrybu, protože je ještě velmi brzy, aby sem připlula první bílá velryba, kterou lze poznat podle hrbolků na hřbetní ploutvi. Pokud se jedná o samostatnou velrybu nebo potomka milované velryby, očekává se, že se Migaloo objeví koncem června nebo začátkem července.

Populace keporkaků migruje z Antarktidy do mírnějších moří u pobřeží severovýchodní Austrálie každý rok od května do listopadu. Po páření a porodu se s mláďaty vracejí zpět na jih. Migaloo je jednou z přibližně 40 000 velryb, ale díky svému výraznému zbarvení je považován za obzvláště výjimečnou.

Migaloo byl poprvé spatřen v roce 1991 a od té doby odborníci tento druh sledují. Svým zbarvením vzbudil zájem vědců, protože byl považován za první zcela bílou velrybu ve východní populaci keporkaků!

Zdroj: kingdomstv.com, youtube.com