Ničí váš pes nábytek a často po sobě zanechává spoušť? Zkuste ho to odnaučit

Přidat na Seznam.cz

Zazvoní zvonek u dveří, což v mnoha domácnostech vybídne psa, aby začal štěkat. Štěkot pak přiměje majitele, aby začali křičet, a místo aby přestali, pes štěká ještě víc! Zní vám to povědomě? Pokud se tato scéna podobá tomu, co zažíváte vy, nejste sami.

Opakování je matka moudrosti

Při přemýšlení o chování psů je důležité si uvědomit, že jakékoli chování, které bylo posíleno, se bude s největší pravděpodobností opakovat, připomíná web AKC. Když například učíte psa sednout, chcete používat odměny, například pamlsky, abyste psa naučili, jak se dostat do pozice sedni. Pokaždé, když tak učiní, dostane odměnu. Po několika opakováních si většina psů začne sedat sama bez pamlsků, protože chování bylo posíleno.
To se děje ve výcvikových scénářích, ale také v reálném životě jako ve výše uvedeném příkladu se zvonkem u dveří. V tomto případě je štěkání psa posíleno křikem majitele. Váš pes nerozumí tomu, co mu říkáte, jen ví, že když „zařve“, „zařvete“ vy, a teď řvou všichni, což je pro psa velmi zábavná hra. Jakékoli chování, které se posiluje, se bude s větší pravděpodobností opakovat, takže musíme být opatrní a snažit se posilovat jen takové chování, které chceme.

Co je výcvik posilováním?

Při práci se psy existují dva hlavní druhy posilování: pozitivní posilování a negativní posilování. Pozitivní posilování znamená zapojení do výcviku něčeho, co zvíře bude motivovat jako jsou pamlsky, hračky nebo pochvala, co pro psy představuje posílení nebo odměnu, aby se zvýšila pravděpodobnost chování, které chceme.
Existuje také negativní posilování, které se týká odebrání posilujícího faktoru, tedy čehokoli, co váš pes chce, např. pozornosti, aby se snížila pravděpodobnost chování, které nechceme.

Jakékoli chování, které chceme vidět častěji, je chování, které chceme psům označit a posílit

  • Někdy to, co u svých psů posilujeme, nemusí být nutně chování, které chceme. V příkladu se štěkáním bylo chování štěkajícího psa posilováno pozorností. Aniž byste to zamýšleli, posílili jste toto chování v průběhu času. Naši psi jsou na nás velmi dobře naladěni, a proto je snadné náhodně posílit chování.
  • Jedním ze způsobů, jak to děláme, je, že svým psům poskytujeme pozornost nebo jiné odměny, když dělají věci, které po nich nechceme. Možná právě večeříte a váš pes se vám neustále motá pod nohama, což vám vadí. Váš pes vás sleduje po kuchyni, částečně proto, že jídlo, které vaříte, krásně voní, ale hlavně proto, že mu často hodíte malé kousky toho, co vaříte. Proto se váš pes naučil, že být v kuchyni pod vašima nohama je skvělé a velmi prospěšné místo.
  • Dalším chováním, které snadno nechtěně posílíte pozorností, je skákání vašeho psa. Když váš pes vyskočí, pokud ho pohladíte, dostává za toto chování pozitivní posílení. To je v pořádku, pokud vám skákání vašeho psa nevadí, ale pokud je to chování, které nechcete, pak byste ho měli přestat posilovat tím, že mu při něm nebudete věnovat pozornost.

Pamatujte, že řím více budete cvičit, tím více si budete budovat novou historii posilování tohoto nového chování. Časem budete schopni změnit chování psa, který štěká na zvonek. Něco podobného můžete udělat i u jiných nežádoucích chování, která byla posílena.

Zdroj: akc.org, Youtube