Psi z Černobylu nás mohou mnohé naučit. Navzdory vysoké radiaci se jim totiž daří

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se stalo s domácími mazlíčky poté, co vypukla havárie Černobylu? Možná vás to překvapí, ale většina z nich nejen, že havárii přežila, navíc se ale také rozmnožili. Díky tomu nám dnes mohou ukázat, jak v takovém prostředí přežít.

Havárie před více než 35 lety

Více než 35 let po nejhorší jaderné havárii na světě se psi z Černobylu potulují mezi rozpadajícími se opuštěnými budovami v okolí elektrárny. Nejen, že nezemřeli na následky radiace, ale navíc jsou stále schopni najít si potravu, rozmnožovat se a přežít, píše NBC news. Pravděpodobně se jedná o potomky domácích mazlíčků, které museli obyvatelé při evakuaci z oblasti opustit.

Psi nás mohou naučit přežít

Vědci doufají, že studium těchto psů může naučit i lidi novým trikům, jak žít v tomto nebezpečném prostředí. Nová studie zatím odhalila, že někteří z těchto psů žijí v elektrárně, jiní jsou vzdáleni asi 15 km, nebo 45 km od elektrárny. Nyní se pátrá po možných změnách v DNA.

Jsou psi zmutovaní?

Často na internetu nebo ve filmech vidíme „vtipné“ záběry zmutovaných zvířat z Černobylu, opravdu tomu tak ale je? Vědci začali výzkumem už před lety. Jeden z nich přiznal: „Já a kolegové jsme tam byli naposledy loni v říjnu a nezaznamenali jsme žádnou aktivitu související s válkou. Tým se s některými psy sblížil a jednoho pojmenoval Prancer, protože vzrušeně skotačí, když vidí lidi.“ Navzdory lidským obětem jsou tedy psi z Černobylu stále přátelští, píše AP news.

zdroj: science, NBC news, AP news