Orel bělohlavý: Jak se krásný dravec stal symbolem USA?

Přidat na Seznam.cz

I když jsou orli v heraldice vcelku běžní (vzpomeňme si na Moravu), orel bělohlavý je specifickým příkladem vyloženě nesmrtelného symbolu. Jak se vlastně stalo, že se tento krásný a majestátní pták stal symbolem Spojených států amerických?

Rybičkou nepohrdne…

Orel bělohlavý je vskutku obrovský dravec. Rozpětí jeho křídel může dosahovat téměř půlky třetího metru!

Co se potravy týče, není orel bělohlavý vybíravý, nicméně nejčastěji loví ryby. V angličtině má vcelku nepřesné označení „bald eagle“, tedy plešatý orel. Orel samozřejmě není plešatý, jen má charakteristicky bílou hlavu.

Symbol svobody a nezávislosti

Podle webu Livescience.com se symbol orla jako národního ptáka Spojených států objevil již ke konci 18. století, tedy v dobách tzv. Otců zakladatelů. Majestátné zvíře bylo vybráno jako ztělesnění nezávislosti, síly a svobody. Jako symbol USA se sice objevil již počátkem 80. let 18. století, definitivně se emblémem USA stal až roku 1787.

Pozdější americký prezident J. F. Kennedy k této volbě napsal: „Otcové zakladatelé učinili správnou volbu, když zvolili orla bělohlavého jako znak národa. Divoká krása, hrdost a nezávislost tohoto velkého ptáka výstižně symbolizuje sílu a svobodu Ameriky.“

Zdroj: livescience.com, wikipedia.org