Sípe váš pes? Tady se dozvíte, co to může způsobovat a kdy zavolat veterináře

Přidat na Seznam.cz

Pes, který sípe, vydává charakteristický, znepokojivý zvuk, ale příčinu potíží vašeho štěněte může být pro vás těžké určit. Proto byste měli urychleně kontaktovat svého veterinárního lékaře.

Proč váš pes sípe?

Sípání psa může způsobit několik faktorů, od ucpaných dýchacích cest přes srdeční onemocnění až po nepřekvapivě psincový kašel, píše web DailyPaws. Mezi další faktory patří:

Astma

Astma u psů není příliš časté, ačkoli někteří psi jím trpí v důsledku alergické reakce. Astma může způsobovat také úporný kašel, zrychlené dýchání, modré zbarvení jazyka a snížení energie.

Srdeční onemocnění

Sípání není jen varovným signálem pro plíce, ale může být také známkou toho, že váš pes může mít srdeční onemocnění. Srdeční onemocnění bohužel většinou zůstává nepovšimnuto, dokud pes nezačne vykazovat příznaky srdečního selhání, včetně dýchacích problémů, jako je sípání a kašel, úbytku hmotnosti, slabosti a kolapsu nebo mdlob.

Kolaps průdušnice

Ačkoli to zní vážně, psi se zkolabovanou průdušnicí mohou díky lékům a chirurgickým zákrokům často žít plnohodnotný život i přes změněnou průdušnici. Spolu s kašlem, který zní jako troubení husy, je sípání dalším příznakem, že váš pes může mít zkolabovanou průdušnici.

Co dělat, když váš pes začne sípat

Přinejmenším zavolejte svému veterinárnímu lékaři, ale pravděpodobně bude lepší vydat se ihned do jeho ordinace. Váš pes musí být co nejdříve prohlédnut veterinářem, protože sípání může znamenat život ohrožující problém. Potřebujete přesnou diagnózu, která bude pravděpodobně zahrnovat kompletní fyzikální vyšetření a také rentgenový snímek hrudníku vašeho psa. Poté může váš veterinární lékař předepsat potřebnou léčbu nebo léky, aby se vaše štěně cítilo lépe.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube