Noční život na zahradách znamená i zvířecí zápasy kvůli potravě od lidí. Vyhraje nejčastěji jezevec

Přidat na Seznam.cz

Krmit volně žijící zvířata je úctyhodné gesto. Pokud máte zahradu a necháváte tam krmivo pro toulavá a divoká zvířata, na jednu stranu děláte dobrou věc. Na druhou stranu ale vědci varují, že toulavá zvířata mohou kvůli potravě skončit až ve smrtelném souboji.

Rivalita mezi druhy

V noci, když okolní svět spí, přichází na zahrady divoká zvířata, která shání jídlo. Snadno se tedy může stát, že se na vaší zahradě ukážou lišky, ježci, kočky apod. Pokud jim necháváte potravu na zahradě, zvířata ji nepochybně využijí, ale žádné z nich se nechce dělit. Rivalita mezi jednotlivými druhy pak může vést k agresivním soubojům, které mohou skončit i smrtí, potvrzuje studie.

Stejné druhy stojí při sobě, většinou…

Podle Head Topics stojí stejné zvířecí druhy při sobě. Pokud se tedy u potravy sejde několik lišek, je nepravděpodobné, že některá z nich vyvolá konflikt. Totéž platí u koček, jezevců, nebo lasiček. Výjimkou jsou ale ježci, kteří vyvolávají konflikty až v 55 % případů.

Vyhrát může jen jeden

Mezi jednotlivými druhy existuje zvíře, které souboj o potravu vyhraje téměř vždy. Podle výše zmiňované studie jsou to jezevci, ti jsou totiž silnější než jiné druhy, a mají tendenci dominovat ostatním druhům v zahradní hierarchii, píše BBC.

Krmit nebo nekrmit?

Souboje o potravu mohou vést ke zranění nebo smrti a zvýšená konkurence může také omezit přístup k potravě pro některé slabší druhy, píše BBC. Nicméně taková je příroda – zvířata mezi sebou bojují o území, o potravu, o vlastní bezpečí. V každém případě je ale pro ně potrava od lidí vždy výhodou, která jim může i zachránit život.

zdroj: mdpi, Head Topics, BBC