Noční zvuky přírody: Sovu a vlka jistě poznáte – ale víte, jak dělá třeba liška?

Přidat na Seznam.cz

Když se setmí, náš svět se promění. Zrak ustupuje a do popředí se dere sluch. A právě tehdy, v tichu noci, to přijde. Zvuk. Není to známé houkání sovy ani zpěv ptáků. Je to něco prvotního, neznámého a pro mnohé znepokojivého.

Naše představivost v tu chvíli pracuje na plné obrátky a z neznámého křiku se stává volání o pomoc, z vrčení hrozba. Ve skutečnosti však tyto zvuky nejsou poselstvím z jiného světa. Jsou jazykem tvorů, kteří žijí paralelně s námi. Pojďme se naučit jim naslouchat.

Mrazivý křik z vaší zahrady

Pokud existuje zvuk, který spolehlivě vyvolá husí kůži, je to noční křik lišky. Jde o pronikavý, chraptivý skřek, který může znít až děsivě lidsky, jako nářek či volání o pomoc. Není divu, že je často mylně interpretován.

Ve skutečnosti se však nejedná o projev bolesti, ale o vrchol liščího společenského života. Hlavní příčinou tohoto hlasitého projevu je období páření, kterému myslivci říkají kaňkování a které vrcholí od ledna do března. Tímto mrazivým křikem, odborně nazývaným skolení, volá samice samce, nebo si sokové v lásce vymezují své teritorium.

liščí pár
Zvuky lišek mohou vyděsit. Zdroj: Shutterstock

Důvodem, proč tento údajně strašidelný zvuk slýcháme stále častěji, je neuvěřitelná přizpůsobivost lišky. Dávno už neobývá jen lesy, ale s úspěchem osídlila i příměstské zahrady a parky. Její volání se tak přesunulo z hlubokých lesů téměř za okna našich ložnic.

Dunivý hlas krále noci

Zcela jiný charakter má hluboké, dunivé a daleko slyšitelné houkání, které se nese noční krajinou jako „ú-hu“. Tento majestátní hlas nepatří žádnému lesnímu strašidlu, ale našemu největšímu a nejmohutnějšímu nočnímu predátorovi – výru velkému.

Jeho nízkofrekvenční volání je mistrovským dílem přírody, navrženým tak, aby se neslo krajinou na kilometry daleko a ohraničovalo jeho rozsáhlé lovecké teritorium. Největší šanci zaslechnout tento koncert máte v předjaří. Právě tehdy se totiž partneři, kteří spolu zůstávají po celý život, pouštějí do úchvatného duetu.

Páreček výrů
Duet výrů vás překvapí. Zdroj: Shutterstock

Jejich volání se nese nocí jako rozhovor, ve kterém si navzájem odpovídají. Tímto způsobem nejen posilují své celoživotní pouto, ale zároveň vysílají jasnou zprávu všem sokům v okolí: tento revír je náš. Jeho mocné houkání je akustickým podpisem divoké a členité krajiny skal, lomů a starých zřícenin.

Mechanické vrčení z jiného světa

Ze všech nočních hlasů je asi nejzáhadnější projev lelka lesního. Není to křik ani houkání, ale monotónní, dlouhotrvající a mechanicky znějící vrčení, které připomíná spíše zvuk vzdáleného motoru nebo poruchu na elektrickém vedení.

Tento atypický zpěv, kterým se v teplých nocích od května do července projevuje samec, slouží k obhajobě teritoria a lákání samičky. Lelek je však velmi vzácný a jeho přítomnost je signálem specifického, mizejícího typu krajiny – suchých vřesovišť, písčin a řídkých borových lesů. Slyšet jeho „mimozemský“ zpěv je proto nejen zážitkem, ale i svědectvím o existenci křehkého a ohroženého světa.

Přízračný skřek ze zvonice

Mnoho lidí se domnívá, že všechny sovy houkají. To je ale velký omyl. Sova pálená, pták s charakteristickým srdčitým závojem a přízračně bílým peřím, je toho důkazem. Její hlasový projev je táhlý, drsný a chraplavý skřek nebo syčivý křik.

Právě tento zvuk, který se často ozývá z věží kostelů, půd starých domů a stodol, jí v minulosti vynesl pověst „sovy smrti“. Ačkoliv žije v naší bezprostřední blízkosti, její hlas je pro nás jedním z nejcizejších. Dnes je navíc silně ohroženým druhem, který bojuje o přežití. Její skřek tak není znamením zla, ale voláním zranitelného souseda.

Ukazuje se, že nejlepším lékem na strach je poznání. Neznámý zvuk v temnotě je zdrojem úzkosti, ale jakmile ho dokážeme pojmenovat a pochopit jeho význam, stává se mostem, který nás spojuje se světem kolem nás. Až se příště setmí, zkuste vyjít ven a naslouchat. Nikoliv přízrakům, ale sousedům, jejichž řeči teď možná budete rozumět o něco lépe.

Zdroje: respekt, priroda