Oblíbené sváteční rostliny mohou o Vánocích mazlíčkům zadělat na pořádné potíže
Asi žádná domácnost se během Vánoc neobejde bez rostlin. Ať už jde o charakteristické jmelí nebo vánoční stromeček, dejte si pozor, které rostliny pořizujete. Víte, které z nich mohou mazlíčkům pořádně zavařit?
Vánoční stromky
Ať už si jako svůj vánoční stromek vyberete dokonalou borovici, jedli nebo smrk, jehličí může způsobit zvracení a průjem, uvádí DailyPaws. Pokud jej vaši chlupáči snědí ve velkém množství, může jehličí dokonce ucpat trávicí systém vašeho domácího mazlíčka. Zkuste kolem vánočního stromku postavit branku a průběžně vysávejte spadané jehličí z podlahy.
Amarylis
Amarylis je rostlina sice hezká na pohled, ale není vhodná pro žaludky psů a koček. Tyto oblíbené květiny jsou pro domácí mazlíčky toxické, přičemž klinické příznaky zahrnují zvracení, průjem, letargii, bolesti žaludku, slinění, nechutenství nebo ztrátu chuti k jídlu a třes.
Pryšec nádherný
Pryšec nádherný, známý také jako vánoční hvězda, je jedovatý pro psy i kočky. Pozření této rostliny vede k mírným zažívacím potížím, takže návštěva pohotovosti není mnohdy nutná. Přesto je lepší rostliny držet mimo dosah vašeho domácího mazlíčka.
Jmelí
Jmelí je další jedovatá rostlina, která může způsobit zvracení, průjem, nízký krevní tlak, dýchací problémy a nízkou srdeční frekvenci. Proto i tuto oblíbenou vánoční rostliny mějte někde, kam se váš mazlíček nedostane.
Cesmína
Listy i bobule cesmíny jsou pro psy a kočky toxické, i když jejich toxicita je nízká. Tato pichlavá rostlina vypadá skvěle jako dekorace vašich hal, ale domácím mazlíčkům může způsobit zvracení, průjem a letargii.
Co dělat, když váš mazlíček pozře jedovatou rostlinu?
Protože nám naši domácí mazlíčci nedokážou říct, co jim je, neměl by majitel nikdy váhat zavolat svého veterináře nebo vyhledat urgentní či pohotovostní péči, pokud došlo k požití pravděpodobně toxické rostliny. Nikdy se ale nepokoušejte podat vašemu mazlíčkovi lidské, ale ani jiné léky, protože byste mu tak mohli jedině pořádně zavařit.
Během svátků si také zjistěte ordinační dobu vašeho veterináře, a případně si zapište nouzové telefonní číslo či adresu nejbližší veterinární pohotovosti.
Zdroj: dailypaws.com