Obrovský varan komodský se krmí rybou. Tento druh dokáže sníst až 80% své váhy

Přidat na Seznam.cz

Varani komodští jsou velcí ještěři se silnými končetinami, silným a hbitým krkem a dlouhým ocasem. Varan komodský dokáže díky silným čelistem a krčním svalům pozřít obrovské porce masa s úžasnou rychlostí. A ne jinak je na tom varan i na videu v tomto článku.

Rybí rychlooběd

Dospělý jedinec může díky snadnému rozpínání žaludku snadno přijmout až 80 % své tělesné hmotnosti během jediného jídla, což zcela jistě vysvětluje některé historky o tom, že varani žerou i lidi, píše A-Z-Animals. Záběry obrovského varana, který se prochází po břehu řeky, nám poskytují neuvěřitelný pohled na to, jak mohutní tito tvorové jsou. Tento ještěr si při svém pochodu hledá chutnou svačinu. Najednou ale spatří rybu, která zřejmě uhynula poté, co uvízla mezi kameny. Ačkoli varan úplně neví, zda je bezpečné jíst tuto mrtvou rybu, rybu hned zhltne!  

Krom nosu, cítit varanům pomáhá i jejich jazyk

Chemické detektory varanů dokáží detekovat chemické látky ve vzduchu, což jim umožňuje cítit kořist. Varan komodský tak může poznat, že se zvíře pohybuje zprava, pokud je na pravé špičce jazyka soustředěno více molekul než na levé.

Tuto techniku spolu s jejich chůzí, při níž se hlava pohybuje ze strany na stranu, používá varan ke zjištění přítomnosti a pohybu potravy. Někdy jsou tito plazi schopni rozpoznat pach mršiny nebo hnijící mršiny na vzdálenost téměř pěti kilometrů. Přibližně 12 % kořisti komodští draci zlikvidují, což z nich činí efektivní jedlíky.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube