Od největšího až po nejmenší: 6 nejchytřejších zvířat na světě

Přidat na Seznam.cz

Chytrá zvířata, to nejsou jen psi a kočky. Ve skutečnosti mezi nejchytřejší zvířata na světě patří i tak malí tvorové, až je těžké uvěřit tomu, že je to skutečně pravda. Existuje jich spousta, ale podívejme se na 6 nejchytřejších z nich.

1. Sloni

Zvířata nás neustále překvapují svou inteligencí. Příkladem zvířat, která jsme dříve považovali za pomalá a málo inteligentní, ale ve skutečnosti jsou nesmírně chytrá, jsou sloni. Vedou společenský život, dokážou projevit smutek. Kromě toho rádi pomáhají ostatním druhům v nouzi – dokonce i lidem, a mají skvělou paměť. Znáte rčení „mít paměť jako slon“?

2. Delfíni

Delfíni jsou známí jako jeden z nejinteligentnějších živočišných druhů na planetě. Jsou schopni se učit i napodobovat. Je známo, že delfíni v oddělených hejnech používají bahno k vytváření pastí na ryby a sbírají houby, které používají jako ochranu při hledání potravy mezi korály. Tyto dva příklady ukazují schopnost delfínů manipulovat s okolím a používat nástroje k dosažení cíle. Dalším důkazem inteligence delfínů je jejich zdokumentovaná schopnost přizpůsobit se novým situacím v moři. Pokud se objeví nějaká překážka, delfíni ji velice rychle zpracují a začnou např. lovit na jiném místě.

3. Prasata

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že prasata jsou špinavá, líná a nepříliš chytrá, pravdou je, že prasata nejenže dávají přednost aktivitě a čistotě, ale jsou také velmi inteligentní, údajně jsou dokonce chytřejší, než psi. Dokážou projevit velkou dávku empatie, rychle se naučí povely a dokážou se učit ze zkušeností.

4. Chobotnice

Je těžké pochopit, že i chobotnice, která nemá žádné kosti v těle, dokáže být neskutečně chytrá a vynalézavá. Dokáže se hravě dostat z bludiště a dokonce i vymyslet nějakou kreativní lumpárnu navíc. Zvládnou splnit kdejaký úkol, ale mají i svou negativní stránku, a tou je délka života. Chobotnice mají krátký život, a tak si nestihnou předat veškeré informace, které přirozeně předává rodič svému mláďátku.

5. Holubi

Holubi, kteří jsou často považováni za krysy s křídly, nejsou jen otravná překážka pomalu se pohybující po náměstí. Ve skutečnosti jsou však holubi nesmírně inteligentní a mají schopnost přemýšlet, uvažovat a pamatovat si.

6. Krysy

Jedním z důvodů, proč se krysy tak často používají pro výzkum v laboratořích, je jejich schopnost učit se ze svých zkušeností. I na svou velikost jsou nesmírně chytré. Dokážou se učit novým dovednostem, navíc žijí bohatý sociální život a dokážou projevovat empatii.

Zdroj: Sentient Media