Olizování ropuch? Pořád to neskončilo!

Přidat na Seznam.cz

Rozmohl se nám tady takový nešvar… A jistě jste o něm už v minulosti slyšeli. Nejedná se o žádnou fámu, ale realitu, se kterou se musí v Americe potýkat správa národních parků. Mladí, studenti, ale i lidi, kteří užívají omamné látky, vyhledávají ropuchy k tomu, aby je mohli olíznout. O co se jedná?

Absurdní, ale stejně pořád oblíbené

Z olizování ropuch se stal způsob, jak se zfetovat. Navíc byl dlouho tento způsob považován za životu nebezpečný, píše The Guardian. Ne každá ropucha totiž dokáže vyvolat opojení a u těch, které to dokážou, se opojení, jež poskytují, liší od ropuchy k ropuše. To však nemění nic na skutečnosti, že je to absurdní.

Od tohoto způsobu přijít snadno a levně k halucinogenním stavům, se zřejmě ještě neupustilo. V roce 2007 byl tento doposud nepředstavitelný úkaz velkou neznámou i pro Českou republiku. Jak ale tehdy informoval iDnes, České Budějovice se s tímto celosvětovým problémem potýkaly ve velkém.

Jednou provždy přestaňte, žádají experti

Výluhy ropuchy ze sonorské pouště mají už dlouho halucinogenní pověst, ale úřady chtějí, aby se od nich lidi drželi dál, uvádí pro The Guardian správa národních parků. Uživatelé se často sjíždějí buď přímo olizováním hřbetu ropuchy, nebo ukládáním toxinů vylučovaných ropuchou k pozdějšímu použití. Známými účinky této činnosti jsou halucinace a euforie, ale můžou také způsobit úzkost, nevolnost nebo záchvaty a v některých případech i smrt. Varování, které správa parků zveřejnila i na Facebooku slouží tedy i jako upozornění na vážné zdravotní následky, které se nemusí slučovat se životem.

„Jak říkáme u většiny věcí, na které v národním parku narazíte, ať už je to banánový slimák, neznámá houba nebo velká ropucha se svítícíma očima uprostřed noci, zdržte se prosím olizování,“ stálo v části příspěvku, který byl doplněn fotografií ropuchy ze senzorické kamery v národní památce Organ Pipe Cactus v Arizoně.

Bude brzy ohroženým druhem?

I když ropuchy samotné olizování nemůže zabít, uškodit jim do budoucna může z hlediska sbírání a následného prodeje pro jejich sekret, což z ní může brzy udělat chráněný nebo alespoň ohrožený druh. Například v Kalifornii a v Novém Mexiku tomu tak už je.

Jak je vidět, s odstupem času je toto téma opět aktuální a my bychom mu neměli přestat věnovat naléhavost a pozornost, kterou si žádá. Není to jenom problém, který se týká Ameriky, ale jak sami ze zkušeností z minulých let víme, může se rázem přesunout i do naší země.

Pamatujte tedy, že z žáby se princ stane jenom v pohádce, ale ve skutečnosti o pusu žádná nestojí.

Zdroj: The Guardian, iDnes, Facebook