Opravdu jsou psi potomci vlků? Možná jsme všichni na omylu!

Přidat na Seznam.cz

Všichni víme, že dnešní psi jsou potomky divokých vlků. Opravdu to tak ale je? Kdo byl vlčím předkem? A jak se vlastně z divoké šelmy stal náš nejlepší přítel? Podívejte se, co říká historie!

Než přišel vlk

Psi jsou možná potomci vlků, ale čí potomci jsou vlci? Pravděpodobně je jejich předkem vlk šedý, který byl na naší zemi už před 810 000 lety. Nebyl ale tak děsivý jako pravlk obrovský, který sice nemá s dnešními psi nic společného, za to je ale děsivější než všechny druhy dnes známých vlků. Pravlci vymřeli asi před 10-12 000 lety, oproti vlkům ale neměli schopnost adaptace, a člověk si je tedy nemohl ochočit. Vážili kolem 65 kilogramů, tedy více než dnešní vlk, a na délku mohli měřit až metr a půl.

Pes a vlk

Napadá vás, jaký je rozdíl mezi psem a vlkem? Zatímco někteří vědci si jsou jistí, že dnešní psi vznikli domestikací vlků, jiní mají odlišný názor. Díky výzkumu se ukázalo, že jednotlivá psí plemena jsou spíše příbuzná vzájemně, než s vlky. Celá studie se zakládala na výsledcích DNA tří vlků z různých částí světa a dvou psů, psa basenji ze střední Afriky a psa Dingo z Austrálie. Výsledkem studie je, že různá DNA nebyla ani tak vzájemně příbuzná, ale spíše ukazovala na společného předka. To by znamenalo, že kdysi žila velká psovitá šelma, která po sobě zanechala dva druhy – vlky a psi, takže dnešní psi zřejmě vznikli křížením.

Z divoké šelmy nejlepší přítel

Ať už zastáváte teorii, že psi jsou potomci vlků, nebo si myslíte, že jsou jen příbuzní, faktem zůstává, že pes je nejen nejlepší, ale také nejstarší přítel člověka. Jak k tomu ale došlo? Teorie vypráví, že se vlci sami dostali do blízkosti lidí. Ti následně využívali jejich pomoc při lovu, ochraně i hlídání obydlí, a vlci naopak získali zdarma potravu a teplo. Počátek přátelství byl tedy spíše vzájemná spolupráce. Postupem času se navíc u psů vyvinula schopnost získat živiny i ze škrobu, což vlci nedokáží. To bylo způsobeno především tím, že se součástí psího jídelníčku stala i rostlinná strava.

zdroj: biolib, cell, nbcnews, scienceworld, stoplusjednicka, ireceptar