Orel měl smolný den. Dostal smrtící polibek od mamby, dorazil ho levhart

Přidat na Seznam.cz

Dramatické, intenzivní, fascinující. Tak by se dalo třemi slovy popsat video, které zachytilo setkání orla, hada a levharta na jihoafrických pláních.

Na videu z Krugerova národního parku (Jižní Afrika) vidíme levhartí matku s mládětem, kteří na svých toulkách narazí na cosi podivného. Na zemi u hromady klestí leží polomrtvý hnědý orel, kolem kterého je omotaný černý had.

Co se tu odehrálo? Orlík hnědý zřejmě zaútočil jako první. Svou oběť si vyhlédl z vršku stromu. Snesl se střemhlav dolů, využil moment překvapení a na zemi chytil hada do silných pařátů. Orlík se nebojí lovit jedovaté hady, v žaludku mu často skončí zmije, kobra, mamba nebo bojga. Uloveného hada obvykle zhltne najednou, větší kusy případně rozsápe na kousky. Tentokrát se ale něco zvrtlo.

Hadovi se jej podařilo v sebeobraně uštknout. A že to byla mamba černá, jeden z nejjedovatějších hadů světa, orlíka to docela vzalo. Zůstal ležet na zemi, paralyzovaný jedem. Hada však ze spárů nepustil, a tak se kolem něj mamba omotala.

Aby toho nebylo málo, v dramatu se objevil nový aktér, levhartice Thandi se svým mládětem. Obezřetně prozkoumala zdánlivou mršinu, a když se ukázalo, že orlík je ještě naživu, uštědřila mu mnoho ran tlapou do hlavy. Zatímco orlík se nezmohl na odpor, mamba se začala obávat o vlastní bezpečnost a napřímila se do výhružného postoje. I ona ale schytala několik šťouchanců, které zřejmě byly výzvou, aby orlíka pustila a přenechala ho levhartům.

Když se levhartice pustila do orlíkovy hlavy, dravec se na poslední chvíli pokusil vzepřít smrti, leč marně. Vstal, ale podle jeho klinkající hlavy bylo jasné, že nemá šanci. Nakonec jej levhartice nechala napospas osudu. Nechtěla riskovat střet s nebezpečným hadem, který se orlíka stále držel.

Podle autora videa se mamba nakonec odplazila pryč. Orlík zůstal na místě a potácel se v kruzích, paralyzován hadím jedem a s krkem nalomeným údery levhartích tlap. Zemřel o několik hodin později.

Na celé video se můžete podívat zde.

Zdroj: Roaring Earth