Panda červená má kožich, který jí štěstí nepřinese

Přidat na Seznam.cz

Panda červená má krásné zbarvení, což se jí může stát osudným. Pojďme se podívat na zvíře, jehož kožich symbolizuje šťastné manželství.

Panda červená je mylně spojována s pandou velkou, s kterou mají podobný způsob života. Příbuzné ale nejsou, protože mají odlišné DNA a tak se jedná o dva rozdílné druhy.

Panda červené je zhruba velká jako kočka domácí, jen díky kožichu a dlouhému ocasu vypadá mohutněji. Žije v horských lesích Asie a živí se bambusovým listím a výhonky. K tomu používá svůj ,,šestý prst”. Jde o menší speciální výrůstek na zápěstní kosti. Díky němu si může přitáhnout větev a listy pohodlně okusovat. Nepohrdne ani vejci, kořínky, ovocem nebo lišejníkem.

Žije samotářsky a převážně v noci. Když je březí, tak na stromě postaví hnízdo. O mláďata se stará několik měsíců výhradně samice.

Podívejte se na kompilační video, těch nejroztomilejších záběrů pandy červené.

Kožich z pandy

Vybíjení pand červených způsobilo jejich zapsání na seznam IUCN jako ohrožený druh. Lidé je vybíjí pro jejich kožich a maso, které symbolizují v tamější kultuře šťastné manželství. Novomanželům se z kožichu šijí čepice.

Dalším aspektem úbytku pandí populace je zmenšování jejich teritoria. Lidé kácejí lesy a dostávají se i do odlehlých částí. To má za následek rozpad velkého pandího prostoru na několik menších, v kterých dochází k páření příbuzných pand.

Panda červená v Česku

Pandám se u nás moc nedařilo a vždy brzo uhynuly. Až od 70. let byl chov úspěšnější. V roce 2012 se v pražské ZOO narodilo mládě; sameček Akim.

Najdete je ještě v dalších českých ZOO; v Brně, Chomutově, Jihlavě a v dalších.

Zdroje: zoopraha, Wikipedia, YouTube