Pes chce kousnout elektrického úhoře a se zlou se potáže

Přidat na Seznam.cz

Paúhoř je zcela jedinečná ryba, která umí vytvářet elektrické napětí. Pojďme se podívat, jak se umí bránit.

Na videu je německý ovčák a paúhoř elektrický, který by jako normální ryba neměl šanci. Naštěstí pro něj ho příroda vybavila speciální schopností vytvořit výboj až 600 V. Takový výboj je bolestivý, může omráčit nebo i usmrtit. Není tedy divu, že se pes lekne, kňučí a uteče. Vlčák měl protentokrát štěstí a pravděpodobně si tuto zkušenost bude dobře pamatovat celý život.

Jak elektřinu vyrábí?

Paúhoř má elektrické orgány vytvořené ze speciálních buněk; elektrocytů. Zásadní rozdíl je v síle výbojů, které ovládá dva. První malé výboje se vyrábí v Sachsově svazku a slouží k elektrolokaci. Druhé velké napětí vytváří v Hunterově orgánu a ty paúhoř využívá k lovu nebo obraně.

Paúhoř dlouhý jeden metr může dát ránu až 600V, což je i pro člověka nebezpečné. V případě, že by jiné zvíře vstoupilo do bažiny, kde je víc paúhořů, hrozí jeho utonutí. Nejprve ho omráčí několika výboji a pak se v křeči způsobené elektrickým šokem utopí. To hrozí jen v období páření, kdy vyhledávají společnost ostatních svého druhu, jinak to jsou samotáři.

Zajímavé rozhodně je, že je nebezpečný i po smrti a může dát silnou ránu i 8 hodin po usmrcení. V jeho domovské oblasti řeky Amazonky ho hojně konzumují domorodci.

(Na hlavním ilustračním snímku muréna)

Zdroje: Wikipedia, YouTube