Pes jako dárek. Je to dobrý nápad?

Přidat na Seznam.cz

Je pes jako dárek dobrý nápad? Zdravý rozum většině lidí říká, že ne. Existují však lidé, kteří věří, že roztomilý pejsek s mašlí u krku bude tím nejlepším dárkem, jaký si dokáží představit. Podívejte se, proč bychom nikdy neměli dávat psa jako dárek nebo jak to dělat moudře!

Bezmyšlenkovitý nápad na dárek
Nejčastěji se dárky v podobě živých zvířat rozdávají u příležitosti svátků, narozenin nebo přijímání. Stává se, že dítěti slibujeme psa, pokud má ve škole dobré známky nebo jsou splněna jiná očekávání. Mít psa doma má mnoho nesporných výhod a téměř každé dítě sní o tom, že psa získá. Toto rozhodnutí však nemůže být ukvapené. Mělo by se s ním zacházet moudře a odpovědně. Pes není věc ani hračka, kterou lze vrátit do obchodu, pokud se ukáže, že je to špatný dárek, nebo jej vrátit, když se nudíme.

Nejčastěji se pes dává jako dárek dětem, starším lidem nebo osamělým. Pes by měl být kamarádem, povzbuzovat k větší aktivitě a pomáhat učit se odpovědnosti. Co se ale stane, když nás realita rychle dohoní a ukáže se, že mít psa je velká odpovědnost, oběť a někdy i nepříjemnosti? V důsledku takových neuvážených rozhodnutí se zvyšuje počet opuštěných zvířat.

Dárek v podobě psa – když je to špatný nápad
Nejčastěji chceme psa představit dítěti, abychom ho příjemně překvapili. Ne všechny děti a ne všechny věkové kategorie jsou však na to připraveny. Malé štěně, které většinou spí, je rozkošné. Když však začne růst, kousat všechno a projevovat svou radost příliš nadšeně, může se dítě začít bát. Děti zjistí, že štěně není plyšová hračka, a nudí se. Nákup psa nemusí být vždy špatný nápad. Musíte si však vybrat ten správný okamžik (věk dítěte) a plemeno psa, které je přátelské k dětem. Měli byste také zvážit velikost psa z hlediska podmínek ubytování a jeho povahy a potřeby aktivity. Nebude také dobrý nápad dát psa jako dárek starší osobě, protože nemusí být schopna se o psa fyzicky postarat nebo o někomu, kdo hodně pracuje a nemá čas ani jít na procházku s domácím mazlíčkem.

Pes je povinností každý den
Pes vyžaduje pozornost. V případě štěněte se musí naučit pravidlům čistoty. Od raného věku by měl být pes aktivní při procházkách i doma, musíme pamatovat na splnění základních výživových potřeb, starat se o zdraví, pamatovat na očkování a zajistit řádnou péči. Ne každý je na to připraven a chce tomu věnovat svůj čas. Má-li být pes dárkem pro dítě, je třeba vzít v úvahu, že nebude schopno vše zvládnout samo a za velkou část pečovatelských povinností budou odpovědní rodiče. Další důležitou otázkou je organizace dovolené, víkendu nebo služebních cest. Bude se někdo muset o psa starat, nebo ho vezmeme všude s sebou? To vše si musíme pečlivě promyslet, než se rozhodneme dát psa jako dárek dítěti.

Pes je výdaj
Pouhý nákup psa jako dárek není jediným výdajem, s nímž je třeba počítat. Vezměte v úvahu náklady na údržbu vašeho mazlíčka. Krmivo pro psy s vysokým obsahem masa, doplňky a výrobky pro péči o psy, očkování a zdravotní péče – to vše stojí, někdy ne málo (např. v případě nemoci nebo nutnosti veterinárních zákroků). Když dáváte psa jako dárek jiné osobě, zvažte, zda bude schopen finančně zajistit všechny potřeby.

Pes potřebuje pozornost
Pes, který jde na nové místo, k cizím lidem, potřebuje čas a pozornost od nové rodiny, aby se aklimatizoval a poznal všechno. Během adaptace je nejlepší zůstat s ním doma, vyvarovat se zmatků a setkání s cizími lidmi. Pes potřebuje čas, aby všechno poznal a zvykl si na nové místo, lidi a situaci. Jedním z nejhorších okamžiků, jakým můžete psa obdarovat, je situace, kdy je nový majitel obzvlášť zaneprázdněn. Poté myslí víc na věci, které musí udělat, a na čas, který mu unikne, než na klid a péči, které nový člen domácnosti potřebuje.

Podle přísloví je pes nejlepším přítelem člověka. Nemusí to však být vysněný přítel každého.