Pes se stal terapeutickým psem popáleninové jednotky poté, co sám utrpěl těžké popáleniny

Přidat na Seznam.cz

Taka, devítiletý pes rasy shiba-inu, pomáhá obětem popálenin vyrovnat se s vlastními zraněními způsobem, jakým by to žádný jiný terapeutický pes nedokázal. Na rozdíl od jiných terapeutických psů totiž Taka chápe strach a bolest, kterou prožívá mnoho obětí popálenin. Jednoho podzimního dne roku 2018 se Takovi změnil celý život, když jeho dům v Georgii v USA zachvátil požár, informoval web TheDad.

Požár byl tak rozsáhlý, že rychle zničil rodinnou verandu a Taka se tragicky propadl skrz rychle se zhoršující podlahu. Vyděšenému psovi se podařilo uniknout do sousedního domu. Znepokojení sousedé se vrhli do akce a kontaktovali místní veterinářku Lesley, která bez váhání spěchala za Takou. Rodina se pejska později vzdala, protože na léčbu neměli finance, a tak se veterinářka rozhodla, že si Taka nechá ve své péči.

Navzdory všem předpokladům se Taka plně zotavil. Lesley se o zraněného psa obětavě starala a nepřekvapivě si ho zamilovala. Když si Lesley uvědomila, že se s devítiletým pejskem nemůže rozloučit, adopci oficiálně oznámila.

Zpráva o Takově uzdravení se rozšířila po komunitě a místní zdravotní sestra si uvědomila, že Taka by mohl plnit velmi zvláštní úlohu. „Oslovila mě zdravotní sestra z popáleninového centra, abych přišla za popálenými dětmi v naději, že jim poskytnu něco, s čím se budou moci ztotožnit,“ vzpomíná Lesley.

Dvojice začala společně trénovat a brzy Taka úspěšně složil certifikační zkoušky. K tomu, aby se Taka dostal tam, kde je dnes, byla skutečně potřeba celá vesnice. Od těch, kteří Taku finančně podporovali, až po ty, kteří mu bezplatně nabídli nesmírně důležité služby. Žádná role nebyla příliš malá, když šlo o pomoc Takovi v jeho nouzi. A teď, vrtící ocasem, se Taka s radostí vrací k ostatním, když ho nejvíce potřebují.

Zdroj: thedad.com