Pes vycítí koronavirus. Bude kontrolovat až 250 lidí za hodinu

Přidat na Seznam.cz

Psi již mohou detekovat některé nemoci, včetně cukrovky a rakoviny. Nyní absolvují intenzivní školení k detekci COVID-19 dříve, než se příznaky objeví u infikovaných.

Nedávný výzkum který v současné době probíhá, zkoumá jestli psi správně umí detekovat COVID-19. Šest psů, labradorů a kocker-španělů se cvičí na vzorkách pachů infikovaných pacientů z londýnských nemocnic a učí se rozlišovat jejich vůni od vůně neinfikovaných lidí.

Britská vláda vyčlenila na tento projekt 500 000 liber. Je součástí výzkumu možných neinvazivních způsobů včasné detekce viru.

Psi jsou již vyškoleni k detekci pachů jiných onemocnění. Mezi nimi jsou malárie, cukrovka,Parkinsonova choroba a některé druhy rakoviny. Lékaři poukazují na to, že díky těmto dovednostem domácích mazlíčků, lidé detekují své zdravotní stavy v počáteční fázi, než se objeví znepokojující příznaky. To vždy dává naději na rychlejší zotavení.

Mohou pomoci tím, že rychle prozkoumávají lidi, což může být v budoucnu důležité. Jsme si jisti, že naši psi budou schopni cítit COVID-19. Pak se přesuneme do druhé fáze a otestujeme je v živých situacích. Pak doufáme, že budeme spolupracovat s dalšími agenturami a trénovat ještě více psů, řekl Dr. Claire Guest, zakladatel a ředitel lékařské detekce psů.