Pláče vaše kočka a močí mimo kočičí toaletu? Dost možná trpí separační úzkostí

Přidat na Seznam.cz

Kočky jsou známé tím, že jsou tajemné. Nezávislé. Odměřené. Pravdou však je, že nás kočky milují a to natolik, že se jim po nás někdy stýská. A i když příznaky nemusí být zjevné, kočičí separační úzkost je skutečná.

Mohou kočky trpět separační úzkostí?

Odpověď zní ano, kočkám se může stýskat, když odejdete, píše DailyPaws. Kočky mohou být úzkostné, když jsou odděleny od osoby nebo zvířete, které mají rády nebo na které jsou sociálně vázány. Co však způsobuje separační úzkost u koček? Odpověď není jasná, ale odborníci se domnívají, že svou roli může hrát genetika.
Stejně jako separační úzkost u psů, i u koček se může úzkost vyvinout nebo zhoršit, když se změní rutina, kterou znají. Pokud se tedy stěhujete, měníte pracovní rozvrh nebo došlo k úmrtí v rodině, vaše kočka tyto změny pravděpodobně pocítí také.

Příznaky a symptomy separační úzkosti u koček

  • Čůrání nebo kakání mimo záchůdek
  • Zvýšená vokalizace (mňoukání nebo pláč)
  • Destruktivní chování
  • Nadměrné vyčesávání
  • Zvýšená aktivita

Pokud si všimnete některého z běžných příznaků separační úzkosti, nepředpokládejte, že jde o automatickou diagnózu, protože tyto příznaky mohou potenciálně vznikat i v důsledku jiných zdravotních problémů. Proto je nejlepší kontaktovat veterinárního lékaře, aby vyloučil jiné zdravotní příčiny úzkosti a poradil se správným léčebným plánem.

Léčba kočičí separační úzkosti

Léčba může zahrnovat změny v sociálních interakcích mezi majitelem a zvířetem, které pomohou podpořit nezávislost. Při léčbě kočičí separační úzkosti může pomoci obohacení prostředí a uspokojování potřeb kočky.
Podle nedávné studie se u koček, které nemají v domě jiná zvířata, s nimiž by se mohly socializovat, jsou často ponechávány o samotě několik hodin denně a nemají přístup k hračkám, častěji vyskytují problémy spojené s odloučením. Pořiďte si proto vybavení pro domácí zvířata, jako jsou interaktivní hračky, škrabadla a krmítka se skládačkami, abyste své kočičce poskytli něco, co ji zaměstná po celý den a zmírní její úzkost.

Zdroj: dailypaws.com, ncbi.nlm.nih.gov