Počkejte si, až se lev s modrým okem podívá přímo na vás

Přidat na Seznam.cz

Ne všechny kočkovité šelmy mají kočičí oči. Lev na videu má nejen kulaté zorničky, ale i velké modré oko. Až se podívá přímo na vás, přeběhne vám mráz po zádech.

Lev i kočka domácí shodně patří do čeledi kočkovití. Velké a malé kočky se samozřejmě liší svou velikostí, jinak toho mají hodně společného a liší se v takových detailech, jako je třeba zkostnatělost jazylky, osrstění kolem nozder nebo tvar zorniček.

Skvělý zrak

Přestože se jejich mláďata rodí slepá, obě kočkovité šelmy mají v dospělosti výborný zrak. Jejich oči ve tmě zlatozeleně svítí díky odrazivé vrstvě tapetum lucidum mezi cévnatkou a sítnicí.

Oční zorničky fungují jako clona na fotoaparátu – svým stahováním nebo rozšiřováním regulují množství světla, které pouští do oka. Rozdílný tvar zorničky velkých a malých koček je zřejmě dán odlišným způsobem lovu a jinou aktivní denní dobou.

Kočičí oči mají svislou zorničku. Vzhledem ke své malé velikosti musí kočky lovit skrytě, ze zálohy. Aby se ke své kořisti mohly připlížit, potřebují přesně odhadnout vzdálenost. Zároveň jsou aktivnější navečer a v noci, kdy je málo světla. K oběma úkonům je dokonale přizpůsobena jejich svislá zornička, která se na světle stahuje do úzké štěrbiny, v příšeří se naopak doširoka roztahuje a propouští více světla.

Lví oči mají kulatou zorničku. Lvi a další velké kočky totiž svou kořist obvykle pronásledují, připlíží se k ní proti větru a nakonec jí ze vzdálenosti 2 metrů skočí po krku. Jelikož jsou hodně aktivní během dne, nepotřebují tak silnou regulaci množství světla.

Lev s modrým okem

Lvi mají obvykle jantarově hnědé oči, ve výjimečných případech ale mohou mít oči modré. To nicméně není případ lva na videu, jehož levé oko je skelně modré a nepřirozeně vypoulené.

Podle jednoho z komentujících tento lev trpí edémem rohovky, protože se před šesti lety pokusil ulovit zebru, která ho v obraně kopla do oka. Od té doby má vlevo poškozenou rohovku a na oko nevidí.

Díky své houževnatosti zůstává i přes vážné zranění dominantním samcem jedné velké lví smečky v Krugerově národním parku a vede obyčejný lví život.

Zdroj: Latest Sightings, A-Z Animals