Jak cestovní ruch pomáhá zachránit pumy v Patagonii

Přidat na Seznam.cz

Podle nové studie našli rančeři a pumy v Patagonii po letech nepřátelství způsob, jak spolu mírumilovně koexistovat díky turistům.

Vztahy mezi místními obyvateli a pumami

Vztahy mezi rančery a pumami v Patagonii byly po 150 let vyhrocené, připomíná web TreeHugger. Tehdy se sem přistěhovali osadníci, kteří začali využívat půdu k chovu ovcí, a pumy začaly lovit hospodářská zvířata.

„Je důležité zmínit, že v chilské Patagonii byl nelegální lov pum jednomyslně podporován jak rančery, tak vládními agenturami, které měly na starosti správu a ochranu divoké přírody, protože se domnívaly, že tato praxe poskytuje zaměstnání lovcům pum, chrání hospodářská zvířata a obecně podporuje myšlenku, že lidé se o sebe musí postarat sami, a ne se spoléhat na vládní agentury,“ říká Omar Ohrens, autor studie a vědec zabývající se ochranou přírody v programu Panthera Puma.

Jednou z metod, která konflikt zmírňuje, je turistika za dravci. Turisté míří do oblasti národního parku Torres del Painev jižní Patagonii a jeho okolí, aby pozorovali pumy v jejich přirozeném prostředí.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí pumy na seznam „nejméně ohrožených druhů“, ale jejich populace má klesající tendenci. Pro konkrétní údaje o jejich populaci v Chile není dostatek informací.

Měnící se postoje

Ohrens se svými kolegy se pro účely studie zabýval rozhovory, které byly v oblasti provedeny zhruba 6-9 let před rozvojem pumího turismu, který začal v roce 2014. Tyto odpovědi porovnali s rozhovory získanými na 45 rančích v roce 2018, tedy po rozmachu turistiky za dravci. Zjistili, že cestovní ruch zvýšil toleranci k pumám.

„Zjistili jsme například, že se postoj rančerů změnil z všeobecně negativního vůči pumám na takový, kdy téměř všichni rančeři věří, že pumy jsou důležitou součástí jejich patagonského dědictví,“ říká Ohrens. „Kromě toho rančeři změnili své názory z těch, které jednoznačně podporovaly nelegální zabíjení pum, na ty, v nichž zabíjení pum podporovala pouze polovina rančerů.“

Rančeři, kteří žijí nejblíže národnímu parku, mají z turistického ruchu největší prospěch, ale přesto měli sousedy, kteří měli velké ztráty. Ti, kteří stále podporují zabíjení pum, jsou ti, kteří trpí ekonomickými potížemi a přicházejí o nejvíce zvířat v důsledku predace pumami. Výzkumníci se domnívají, že existuje několik dobrých alternativ, které by potenciálně mohly zabránit konfliktům mezi rančery. Turistika s pumami je podle nich pravděpodobně účinným řešením v otevřených biotopech, v národním parku Torres del Paine a jeho okolí.

Zdroj: treehugger.com