Podívejte se, jak divoká kočka nafackuje krajtě

Přidat na Seznam.cz

Facka byla dlouho uznávaným výchovným prostředkem. Vyvolává v nás pocit ponížení, až na extrémní případy ale málokdy způsobí poranění. Proto těžko říct, jestli divoká kočka na videu zvolila proti krajtě nejlepší obrannou strategii.

Kočky jsou domestikovány už nějakých 8 000 let. Pravda, občas se začnou toulat a zdivočí, pořád se ale jedná o kočku domácí. Na světě však stále zůstávají místa, kde žijí původní kočky divoké. Od toulavých koček se liší větší hlavou, menšími oušky, zavalitější postavou, hustší srstí či kratším ocasem.

Tyto malé kočkovité šelmy jsou rozšířené v Evropě, Africe i Asii. V českém prostoru byla kočka divoká jakožto škůdce do poloviny 20. století prakticky vyhubena, teprve v posledních letech zachytily fotopasti v chráněných oblastech její pozvolný návrat do české přírody.

Jejich strava se liší podle prostředí, ve kterém žijí. Většinou se jedná o malé hlodavce, ptáky nebo obojživelníky. Výjimečně si troufne i na větší zvířata jako srnče nebo divoké sele.

Sama kočka se může stát kořistí větších zvířat, zaútočit na ni neváhá liška, rys nebo vlk. Evropští hadi by si s dospělou kočkou neporadili, zato v exotických končinách se jejím nepřítelem může stát třeba taková krajta.

Jako kočka a… krajta

Na videu vidíme, že kočka má v suchém svahu vyhloubené doupě, které je pro ni a její koťata bezpečným úkrytem. Nebo snad ne? Ke kočičí rodince se plazí hladová krajta, takže kočce nezbyde než svůj domov statečně bránit. K obraně je vybavena zuby a drápy, kočka se však rozhodne pro starou dobrou facku.

Není to úplně nejlepší řešení, had se tak snadno odehnat nenechá. Pokud se krajtě podaří dostat se blíž, zakousne se do kočky ostrými zuby, omotá ji smyčkami svého těla a bude ji tisknout, dokud se oběti nezastaví srdce.

Klip rychle končí, aniž bychom se dozvěděli, kdo v tomto souboji nakonec zvítězil…

@zebra66993 #wildanimals #animals #cat #python ♬ nhạc nền – zebra 🦓

Zdroj: A-Z Animals