Podívejte se na 20 fascinujících průhledných zvířat. Znáte některá?

Přidat na Seznam.cz

Průhledná zvířata jsou všude. Být neviditelný nebo špatně viditelný je skvělý způsob, jak se skrýt před predátory nebo se připlížit ke kořisti, ale maskování není jediným důvodem, proč být průhledný, uvádí portál MSN.

Skleněná žába

Průsvitná kůže skleněné žáby umožňuje jasný pohled na její vnitřní orgány, jako je srdce a játra. Téměř úplná neviditelnost tohoto tvora je vynikajícím způsobem pro útěk před predátory tím, že splývá s okolím.

Medúzy

Medúzy jsou z 98 procent tvořeny vodou, takže jsou v oceánu téměř neviditelné. Jejich vodní těla pulzují a vytvářejí proud, který tlačí drobné živočichy přes žahavé buňky na jejich vnější vrstvě.

Skleněné krevety

Skleněná krevetka se vyskytuje ve sladkých vodách po celé Severní Americe. Někdy jsou tito živočichové tak průhlední, že je vidět potrava v jejich trávicím traktu.

Kartáčnonohý motýl

Nový výzkum ukazuje, že struktura tkáně v křídlech motýla sklípkánka minimalizuje odraz světla. Bez odrazu světla jsou motýli pro dravé ptáky neviditelní.

Skleněný sumec

Skleněný sumec má svaly zcela průhledné. Tato adaptace pro neviditelnost by mohla fungovat stejně jako křídla motýla sklípkana pohlcující světlo.

Vodní blecha

Průhlednost je vynikající možností maskování pro vodní živočichy, kteří žijí tam, kde světlo proniká vodou. Této vodní bleše naprostá průhlednost pomáhá skrýt se před hladovými larvami vážek a brouků.

Průhledná skákavka

Skákavky jsou známé svým vynikajícím zrakem. Průhledný skákavý pavouk se stal internetovou senzací díky tomuto videu, které ukazuje jeho pohyblivou sítnici.

Želvuška zlatá

Průhledný krunýř brouka želvušky zlaté má tři vrstvy, které se při spatření potenciálního partnera vyplní červeným pigmentem. Světlo odražené skrz vrstvy krunýře vytváří zlatý kovový lesk.

Mořský slimák

Křehký mořský slimák – Melibe Engeli, známý jako mořský slimák na solární pohon, má v sobě skutečně řasy. Řasy krmí slimáka cukry, které vytváří pomocí fotosyntézy.

Modrý průhledný plášť

Někteří jsou téměř neviditelní, protože povrch jejich vnější vrstvy ohýbá světlo tak, že vypadá jako voda. Fluorescenční modrý odstín u modrého průhledného tunika je způsoben vysokou koncentrací vanadu v jeho krevních buňkách.

Salpovci

Dalším téměř neviditelným živočichem je salp. Tento živočich žije část svého života jako osamělý plavec a poté se začne rozmnožovat jako řetězec. Řetězce jsou reprodukční fází salpa a mohou být velmi dlouhé. Na jeden řetěz připadnou až stovky jedinců.

Průhledná nymfa listonoha

Průhlednost je maskovacím prostředkem mnoha hmyzích nymf. Tato nymfa listonoha získá zelené zbarvení dospělce, když se vylíhne do dospělosti.

Bezbarvý rotifer

Bezbarvý rotifer je pojmenován podle své dvojité koruny řasinek, která při pohybu vodou vypadá jako otáčející se kolo. Tyto mikroskopické živočichy lze nalézt téměř všude, kde je voda, včetně kaluží, povrchu stromů a spodní strany ledovců.

Gekon palmový

Skrze téměř průhlednou kůži gekona palmového jsou viditelné krevní cévy a další vnitřní orgány. Tato průhlednost mu pomáhá skrývat se v pouštním písku.

Útesová chobotnice velkoploutvá

Útesové chobotnice velkoploutvé zprůhledňují zbytek těla, aby ukázaly své rozmnožovací orgány, když jsou připraveny k páření.

Harlekýn duchovitý

Harlekýn duchovitý mění barvu, aby se skryl ve svém okolí, a někdy používá průhlednost jako součást svého barevného vzoru. Pářící se duchové harlekýnští přebírají odpovídající barevné vzory.

Průhledný žábronožka

Oblíbená potrava ve Středozemním moři, žába průhledná, je chráněna před nadměrným lovem předpisy. Průhledný je také oblíbenou akvarijní rybou.

Rejnok ostnatý

Průhledný nos a ploutve mu pomáhají stát se součástí oceánského dna, když čeká na kořist.

Mořští andělé

Díky průhlednému tělu a křídlům je snadné pochopit, jak mořští andělé, nazývaní také mořští motýli, získali své jméno. Mořští andělé jsou vlastně mořští plži, kteří se vyvinuli tak, že nemají ulitu.

Poloplži

Poloplž je také převlečený šnek, ale jeho ulita je tak malá, že se do ní živočich nemůže zatáhnout. Ale má kožní lalok, který zcela zakrývá jeho ulitu.

Zdroj: msn.com