Společnost Ben & Jerry’s se snaží zastavit krkání a prdění svých krav

Přidat na Seznam.cz

Zmrzlinářská společnost pracuje na úpravě jídelníčku svých krav ve snaze snížit emise skleníkových plynů z nadýmání. Minulý měsíc společnost oznámila nový projekt, jehož cílem je snížit do konce roku 2024 emise skleníkových plynů na 15 mléčných farmách na polovinu, uvádí portál Newsweek.

Je všeobecně známo, že krávy a živočišný průmysl obecně mají velký podíl na oteplování naší planety. Předpokládá se, že jen krávy se celosvětově podílejí zhruba 40 % na emisích metanu – skleníkového plynu. Tento plyn krávy vypouštějí především říháním a prděním.

Pro společnost Ben & Jerry’s je jedním ze způsobů, jak k problému přistupovat, řešit plynatost ještě předtím, než k ní dojde, a to změnou krmiva, kterým jsou krávy krmeny. Ještě letos začnou krávy na některých farmách, které dodávají mléko zmrzlinářským společnostem, jíst stravu obsahující malé množství červených mořských řas – působí jako „tlumič říhání“, který kravám umožňuje zadržet více energie z potravy.

Bude to však pomalý proces. Doplněk z mořských řas zatím není široce dostupný. Je zde také otázka schválení nového typu krmiva regulačními orgány.

Společnost Ben & Jerry’s přesto tvrdí, že se snaží snížit svou ekologickou stopu i jinými způsoby, včetně pomoci farmářům při zavádění technologií, které mohou snížit emise metanu, jež vznikají v důsledku 80 kilogramů kravských výkalů, které každé zvíře denně vyprodukuje. Společnost také uvádí, že bude pěstovat více trávy a zvýší množství domácího krmiva, které krávy konzumují.

Pravdou je, že krávy za vznikem toho problému opravdu nestojí. Bylo jasně dokázáno, že metan od krav nás nijak neohrožuje. Společnost asi nemá nic lepšího na práci, než se zabývat prdem!

Zdroj: newsweek.com, Youtube