Podívejte se na dojemný okamžik záchrany mláděte kapustňáka v nouzi

Přidat na Seznam.cz

Čtyřtýdenní kapustňák byl zachráněn u pobřeží Belize výzkumným týmem z Floridy. Na videu je vidět, jak muž vynáší mladého vodního savce z vody, která prý byla rozbouřená, na souš v Belize, zemi ve Střední Americe známé jako častý cíl potápěčů, píše zdroj Newsweek.

Na snímku je vidět, jak muž, který nebyl jmenován, ale pracuje pro výzkumný ústav, krmí kapustňáka kojeneckou lahví, než je mladý mořský savec převezen do místního rehabilitačního centra. Tento kapustňák byl delší dobu pozorován osamocený a měl potíže s dýcháním a orientací v rozbouřených vodách. Mláďata kapustňáků se mohou během bouřlivého počasí oddělit od matky, protože nemusí být dostatečně silná na to, aby bojovala se silnými vodními proudy. Tento kapustňák je nyní v rukou místního rehabilitačního centra, kde se mu dostává nepřetržité péče.

Výzkumný ústav pracuje na ochraně a zachování křehkých vodních ekosystémů našeho světa a ohrožených druhů a zaměřuje se na ochranu vlajkových druhů, jako jsou kapustňáci, delfíni, mořské želvy a velryby, aby zajistil větší ochranu druhů a citlivých stanovišť, na nichž jsou tito živočichové závislí, po celém světě. Kapustňáci jsou na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody vedeni jako zranitelní. Vyskytují se především v Karibiku a u pobřeží západní Afriky.

Hlavními hrozbami pro jejich přežití jsou ničení jejich přirozeného prostředí a interakce s objekty vytvořenými člověkem, například srážka s lodí. Americký úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů již nepovažuje kapustňáka západoindického za ohrožený druh.

Zdroj: newsweek.com, YouTube