Podívejte se na fotogenický skok horských koz, které to zvládly levou zadní

Přidat na Seznam.cz

Přiznejme si, že skákat z jednoho skalního útesu na druhý, není dobrodružství, na které by si trouflo každé zvíře. Taková horská koza s tím ale nemá sebemenší problém. Nakonec, podívejte se sami, jak se toho bez problémů chopila i kůzlátka, která ani na vteřinu nezaváhala.

Horské kozy nejsou pravé kozy, ale jsou to jejich blízcí příbuzní. Správněji se jim však říká kozí antilopy, jak upřesňuje National Geographic. Jsou známé tím, že prokazují šplhací schopnosti, které ostatní zvířata, včetně většiny lidí, nechávají daleko pod sebou. Jsou sice co se týče své váhy mohutné, ale taktéž hbité a dokáží skočit téměř 12 metrů na jeden zátah. Na jaře se samicím koz narodí jedno kůzle (někdy dvě), které se musí postavit na nohy během několika minut po příchodu do svého horského světa.

Pro kozy horské je strmý skalní terén něčím, co jim je blízké a mile rády se po něm promenádují. S jakýmkoliv převýšením nebo skoky ze skal si hravě poradí, a to díky výjimečné schopnosti ladně přistát na kopytech a udržet přitom rovnováhu. Svou zásluhu na tom mají dva široce roztažené prsty na kopytech, které jim v udržení rovnováhy nesmírně pomáhají.

Je neuvěřitelné, že kozy dokážou přistát na téměř svislém útesu tak, že nejprve spustí přední nohy a pokrčí se v kolenou, přibližuje A-Z-Animals, takže i zadní nohy rychle dopadnou na skálu. Poté využijí hybnost skoku, aby se vymrštily po strmém útesu na rovnější terén.

Skoky téměř identické

Je možné, že od sebe kozy horské dovedou okoukat taktiku skoků? Na videu je totiž jasně vidět, jak jedna koza za druhou provádí skok naprosto stejným způsobem. Každá se náhle zastaví a dobře si prohlédne sráz, pak couvne a rozběhne se nahoru. Je tady taktéž možnost, že jen odhadovaly, jak velký rozběh ke skoku ve skutečnosti budou potřebovat. Tuto myšlenku ovšem rozmlouvá několik koz, které skok provedou bez jakéhokoli rozběhu, kdy jim byla bližší jednoduše jiná taktika.

Zdroj: National Geographic, A-Z-Animals, Youtube