Podívejte se na neuvěřitelné video vzácného výskytu rosomáka v Yellowstonském národním parku
Většina z nás viděla marvelovského Rosomáka (Wolverina) na velkém plátně, ale spatřit volně žijícího rosomáka je téměř nemožné. Přesto se to jednomu ochránci národního parku podařilo.
Vzácná návštěva
MacNeil Lyons, nyní majitel soukromé průvodcovské společnosti, provázel 5. března v Yellowstonu v USA dva hosty, když kolem 11:38 spatřil rosomáka, píše web DailyPaws. Původně si myslel, že tmavé, nízko u země ležící zvíře na cestě před nimi je mladý černý medvěd. Když se však zvíře otočilo a ohlédlo se na skupinu, okamžitě si uvědomil, že narazili na mnohem vzácnější a mnohem nepolapitelnější zvíře. Rosomáka!
Lyons zastavil auto a skupina pozorovala rosomáka asi tři minuty, během nichž Lyons pořídil několik fotografií a hosté natočili video. Rosomák byl od nich vzdálen asi 200 metrů.
„Podle jeho velikosti předpokládám, že se jedná o zdravého samce,“ uvedl Lyons v e-mailu pro Daily Paws. „Rosomák byl určitě chvíli zvědavý. Dvakrát vyskočil na sněhový násep přiléhající k našemu jízdnímu pruhu a vrátil se na silnici, aby si nás prohlédl, protože naše vozidlo stálo a nečinně stálo.“
Lyons pro PetaPixel uvedl, že v jednu chvíli rosomák seděl na kraji silnice a pozoroval je se zdviženým nosem, pravděpodobně cítil jejich pach, který se k němu linul.
„Mohl být na cestě za potravou, protože stopy naznačují, že sledoval sadu losích stop z hustého lesa dolů,“ řekl Lyons, který ještě dodal, že by rád věřil, že to bylo první blízké setkání rosomáka s lidmi.
Proč jsou pozorování rosomáka tak vzácná?
Rosomáci, největší členové čeledi lasicovitých, jsou téměř výhradně samotářští a žijí v odlehlých, drsných, vysoko položených biotopech v Severní Americe, Evropě a Asii. Rosomáci také tráví většinu bdělé doby od soumraku do úsvitu putováním na velké vzdálenosti při hledání potravy, přičemž roční areál samců dosahuje neuvěřitelných 563 čtverečních metrů.
V Yellowstonu o rozloze téměř 9000 km2 akrů žije odhadem jen 6-7 rosomáků. Lyons, který žije a pracuje v Yellowstonu téměř 22 let, říká, že toto je teprve jeho druhé pozorování rosomáka. Ale první rosomák, kterého Lyons viděl, byl tak daleko, že jediné, co mohl říct, bylo, že to nebyl medvěd.
Světoznámý stopař divoké zvěře, doktor James C. Halfpenny, řekl, že rosomák, kterého Lyons a jeho hosté viděli, strávil na cestě méně než 130 metrů, což znamená, že měli velké štěstí, že ho vůbec zahlédli.
Zdroj: dailypaws.com