Kdy štěňata otevírají oči? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Štěňata se rodí se zavřenýma očima a trvá zpravidla 10-14 dní, než je otevřou, a ještě déle, než začnou jasně vidět. Zde se dozvíte, co můžete očekávat, až se oči vašeho štěněte vyvinou.

Kdy se štěňata podívají poprvé na svět?

Na rozdíl od lidských dětí štěňata neotevřou oči hned po narození, píše web DailyPaws. Nepotřebují hned vidět, protože novorozená štěňata jsou poměrně nepohyblivá a většinu času tráví spánkem a pitím mateřského mléka. Obecně trvá 10-14 dní, než novorozená štěňata otevřou oči. U některých plemen to může trvat i déle. Většina štěňat otevře jedno oko po druhém v průběhu několika dní. Buďte trpěliví. Nesnažte se jim otevřít oči dříve, než budou připravena. Pokud se budete snažit otevřít zrak násilím, můžete štěněti poškodit zrak. Nechte přírodu, ať si poradí sama.

Co vidí novorozená štěňata

Neočekávejte, že novorozená štěňata budou mít dobré výsledky při vyšetření zraku, i když se jejich kukadla otevřou. Období, kdy novorozená štěňata otevírají oči, se nazývá přechodné období a trvá od 2. do 3. týdne života nového štěněte.
Když se novorozenému štěněti poprvé otevřou oči, není schopno příliš dobře zaostřit. Jejich zrak je trochu rozmazaný. A nesnášejí ostré světlo. Proto byste měli štěňata v tomto raném věku držet na tlumeně osvětleném místě, abyste ochránili jejich oči. Neberte je na plné sluneční světlo.

Jak se vyvíjejí oči vašeho štěněte

Když se oči štěněte poprvé otevřou, mají zpočátku mléčný, šedomodrý vzhled, který se však časem vyjasní. Oči štěněte skutečně dozrají až ve věku 4-5 týdnů. Jakmile začnou oči štěněte dozrávat, vyvíjí se jeho tapetum lucidum. To je vrstva tkáně, která se nachází za sítnicí a která pomáhá zvířeti rozvíjet noční vidění.

Na další zvláštnosti psího vidění se podívejte na videu:

Pozor na oční infekce

Zatímco probíhá tento zásadní fyzický vývoj, je o to důležitější udržovat prostředí vašeho štěněte v naprosté čistotě, abyste se vyhnuli infekcím. Poslední, co vaše štěně potřebuje, je, aby se u něj v tomto kritickém období objevil zánět spojivek. Neléčený zánět spojivek může totiž způsobit trvalou slepotu.
Celkově lze říci, že nejlepší, co můžete pro své štěně udělat, pokud jde o ranou péči o oči, je nechat přírodu, ať si poradí sama. Jistě byste měli sledovat, zda se na očích netvoří krusty nebo zda se neobjevují jiné známky toho, že by něco mohlo být v nepořádku, ale obecně si prostě užívejte, jak se vaše štěně mění ze slepé, hluché, chlupaté koule ve skákající, šťastné zvíře.

Zdroj: dailypaws.com