Pokud váš pes žere hlínu, možná se nudí, může mít nedostatek živin, nebo je vystresovaný

Přidat na Seznam.cz

Psi by nebyli psi, kdyby občas nedělali divné věci. Právě díky těmto podivným výstřelkům je často milujeme ještě víc. Když však zjistíme, že náš pes pojídá zeminu nebo dokonce výkaly, nadšení určitě nejsme.

Požírání hlíny je poměrně běžné a dokonce normální chování psů. Když však pes pojídá hlínu příliš často nebo se vedle toho objeví i jiné příznaky nemoci, může se ve skutečnosti jednat o zdravotní problém, kterému je třeba věnovat pozornost, píše magazín Daily Paws. Zde jsou některé důvody, proč tomu tak je.

1. Hlína psům voní a chutná

Hlína je plná pachů jiného psa, se kterým chtějí komunikovat. Stejně jako když si pes čas od času pochutná na kousku trávy, může být hlína v daném místě a okamžiku prostě lákavá.

2. Pes může mít nedostatek živin

Váš pes může vyhledávat hlínu, když jeho strava neobsahuje výživu, kterou jeho tělo potřebuje. Například některá suchá krmiva pro psy postrádají životně důležité vitamíny a minerály, které pes potřebuje, aby byl šťastný a zdravý. Vašemu psovi mohou také některé značkové příchutě připadat prostě nudné. Je také možné, že svého psa v době jídla dostatečně nekrmíte. Pokud se jedná o některý z těchto důvodů, může se stát, že váš pes bude mít neustále hlad a jako rychlá svačinka se může objevit kousek dobře vonící hlíny.

3. Váš pes se nudí

Když se pes nudí, prostě si snaží najít zábavu. To může spočívat v rozhrabávání zahrady a následného pojídání zeminy. Ujistěte se, že Váš pes má dostatek aktivit, které zapojují jeho mysl i tělo.

4. Váš pes se cítí vystresovaný

Psi zažívají stres podobně jako lidé. Pokud je pes vystresovaný, je pravděpodobné, že bude hledat východisko z nepříjemných pocitů.

Mezi takové chování může patřit například nadměrné očichávání, drbání, i když nesvědí, přehnané protahování, setřásání, i když není mokrý, nebo dokonce rychlé pojídání věcí, které nemají být v jejich psím jídelníčku. Pokud si myslíte, že váš pes skutečně trpí silnou úzkostí, domluvte si schůzku s veterinářem nebo veterinárním behavioristou.

5. Další zdravotní problémy

Existuje celá řada zdravotních problémů, které mohou být základními faktory u psů, kteří pravidelně nebo ve velkém množství konzumují hlínu. A některé z nich jsou závažné, například anémie, onemocnění jater, gastrointestinální onemocnění nebo střevní paraziti.

Pokud se u vašeho psa pojídání hlíny objeví náhle a zintenzivní nebo je doprovázeno dalšími fyzickými nebo behaviorálními příznaky, jako je nadměrná žízeň, průjem, nadměrné močení, zvracení, pojídání jiných nepotravinových předmětů nebo záchvaty, vyhledejte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: Daily Paws