Proč jsou psi tak věrní? Máme pro vás několik postřehů

Přidat na Seznam.cz

Jen málokterý vztah v životě je tak opravdový a nekomplikovaný jako ten, který prožíváme s našimi chlupatými přáteli. Proč jsou ale psi k lidem tak loajální a jak moc ovlivňuje jejich chování příroda a výchova?

Co dělá psa loajálním?

Archeologové se domnívají, že mezi psy a lidmi se poprvé vytvořilo symbiotické pouto před více než 23 000 lety, píše DailyPaws. Když divocí psi našli u primitivních lidí útěchu v podobě teplého ohně a zbytků ze stolu, povýšili lidé psíky na společníky s cennými loveckými schopnostmi. Postupem času se stali nedílnou součástí lidské evoluce a plní mnoho potřeb, od velkých psů, kteří vedou útok ve válce, až po chlupaté miláčky na klíně, kteří střeží starobylé chrámy.

Upřednostňování jednoho člověka před druhým

Může to být motivováno láskou, což je emoce, kterou podle výzkumu mohou prožívat savci, jako jsou psi. Pokud budeme upřímní, psi také tíhnou k člověku, který jim nabízí více pamlsků, chodí s nimi na procházky a také si s nimi hodně hraje. Ve skutečnosti je hraní si se psem a zábavné tréninkové hry skvělým způsobem, jak posílit vaše pouto.

Štěkání, když se blíží cizí člověk nebo jiný pes

Někteří lidé si myslí, že pes je loajální, když se chová způsobem, který vypadá, že chrání svého člověka a rodinu, jako je štěkání nebo výpady na jiné psy a lidi. Vztah mezi lidmi a jejich psy je podobný vztahu mezi rodiči a malými dětmi. Z toho vyplývá, že není dobré očekávat od psů věci, které bychom u malého dítěte nehledali.

Jaká jsou nejvěrnější plemena psů?

Každý pes je individuální. Vybírat psího společníka podle plemene, abyste získali náklonost psa, vám pomůže jen do určité míry. Vlastnosti, které definují loajalitu k vám, se mohou promítnout do vašeho štěněte. Pokud definujete věrnost jako dobré reagování na signály lidí a vyhledávání interakce, mohli by být za nejvěrnější plemena psů považováni pastevečtí psi. Na druhou stranu, pokud je pro vás loajální pes pes, který upřednostňuje jednu osobu, mohou tomuto popisu odpovídat některá asijská plemena psů.

Zde je několik jejích praktických nápadů, jak pouto mezi vámi a psem posílit:

  • Často praktikujte trénink s pozitivním posilováním.
  • Cestujte se psem za novými zážitky, jako jsou výlety na pláž, návštěvy vinařství a restaurací vhodných pro psy nebo procházky po národních parcích. Nezapomeňte si také přibalit vhodnou výbavu pro dobrodružství.
  • Vymyslete si zábavné rituály, které můžete se psem provádět společně. Vyzkoušejte také zajímavé hry v interiéru nebo něco sportovnějšího, jako je flyball nebo agility.
  • Nejdůležitější je naslouchat, když váš pes signalizuje nepohodlí, a dát mu prostor, který potřebuje, aby se cítil pohodlně.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube