Poslouchá váš pes rád hudbu? Podívejte se, co na to říká věda

Přidat na Seznam.cz

Vyje váš pes na písničky nebo usíná, když hraje klasická hudba? Možná si říkáte, jestli je to jen ve vaší hlavě, nebo jestli psi, stejně jako lidé, opravdu reagují na určité melodie. Nejste jediní, koho to zajímá.

Mají psi rádi hudbu?

Odpověď na otázku, zda mají psi rádi hudbu, zní: možná! Výzkumy ukazují, že když jsou psi ve stresu, hudba jim může pomoci, píše DailyPaws.

Přelomová studie z roku 2002 porovnávala, jak psi v útulcích reagují na klasickou, popovou a heavymetalovou hudbu, stejně jako na konverzaci a ticho. Výzkumníci zjistili, že klasická hudba má na psy uklidňující účinek. Štěňata přešla od stání a štěkání k ležení a odpočinku. Jiná studie ukázala, že harfová hudba může pomoci hospitalizovaným psům s lepším dýcháním a srdeční frekvencí ve srovnání se psy, kteří ji neposlouchali.

Nedávný výzkum však zjistil, že psy v útulcích nejvíce uklidňují zvuky audioknihy, nikoli klasické hudby. A proč? Největší vliv má pravděpodobně rytmický zvuk, který přehluší děsivé zvuky, jako jsou nemocniční přístroje nebo štěkot jiných psů.

Hudba a úzkost psů

Mnoho psů trpí úzkostí při bouřkách a ohňostrojích. Psi s averzí vůči hluku jsou však citliví i na každodenní zvuky. 

Klíčem ke zklidnění psů, kteří jsou úzkostní z toho, co se děje venku, může být přehrávání uklidňující hudby nebo audioknihy. Zablokování těchto znepokojivých zvuků by mohlo vést ke spokojenějšímu domácímu mazlíčkovi.

Proč psi vyjí při hudbě?

Proč psi vyjí při hudbě? Nikdo to neví jistě, ale psi mohou výt na hudbu ze stejného důvodu, jako když slyší sirény: zní to jako vytí jiného psa a jejich instinkt je přidat se. Obecně platí, že vytí je výzva ke shromáždění smečky, což může také vysvětlovat, proč to dělají i psi s separační úzkostí.

Jakou hudbu mají psi nejraději?

Stejně jako lidé mají i psi individuální preference. Experimentujte a zjistěte, jaký typ hudby má váš pes nejraději. Skvělým začátkem je klasická hudba. Mějte však otevřenou mysl. Můžete také vyzkoušet audioknihu, některý z playlistů pro domácí mazlíčky na Spotify nebo iCalmDog, což je typ hudby určený pro rozsah psího sluchu.

Ať už si pustíte jakoukoli hudbu, pravděpodobně se v budoucnu stane hudbou, která vašeho psa uklidní, protože ji bude znát.

Zdroj: dailypaws.com, ncbi.nlm.nih.gov