První pes, který opustil své vlčí já, vypadal jako husky. Byl ale tak velký, že mohl lovit koně

Přidat na Seznam.cz

Není nic nového na tom, že naši nejlepší čtyřnozí přátelé pocházejí z vlků. Jak ale vypadal ten vůbec první pes, který své vlčí předky opustil, aby mohl žít s lidmi? Podle vědců to byl v podstatě přerostlý husky, který lovil koně a soby.

Jak se z vlků stali psi

Podle webu Scientific American byli psi prvním domestikovaným druhem. Když moderní lidé dorazili do Evropy asi před 45 000 lety, setkali se s šedým vlkem a dalšími druhy vlků, kteří pronásledoval velkou zvěř, jako jsou mamuti. V té době se již vlci prokázali jako nejúspěšnější a nejpřizpůsobivější druh v rodině psovitých šelem, který se rozšířil přes Eurasii do Japonska a na Střední východ a do Severní Ameriky. Nebyli omezeni na jeden typ stanoviště, ale vzkvétali v tundře, stepích, pouštích, lesích, pobřežních oblastech a ve vysokých nadmořských výškách Tibetské náhorní plošiny.

Postupem času se ale vlci změnili nejen tělesně, ale i v temperamentu. Jejich lebky, zuby a tlapky se zmenšily. Získali poslušnou povahu, stali se méně děsivými a naučili se číst složité výrazy na lidských tvářích. Proměnili se v psy, píše web The Atlantic. Jak ale první pes vypadal?

Přerostlý husky byl první pes na světě

Jak uvádí web NBC News, první pes žil asi před 31 700 lety. Svým tvarem paleolitičtí psi nejvíce připomínají sibiřského huskyho, ale velikostí byli poněkud větší, pravděpodobně srovnatelní s velkými pasteveckými psy. Tak velké zvíře se té době živilo velkými zvířaty, jako jsou koně nebo sobi. Pokud by dnes paleolitičtí psi stále existovali jako plemeno, jistě by vyhráli soutěže nejen ve velikosti, ale i ve skusu. Analýza kostry totiž odhalila, že paleolitičtí psi měli širší a kratší čenich a relativně širší mozkové obaly, jejich lebky byly také o něco menší než lebky vlků, ale zuby měli velmi silné.

zdroj: The Atlantic, NBC News, Scientific American