Postavit hnízdo a vysedět mladé je dlouhý proces. Podívejte se, jak se to podařilo této sýkorce

Přidat na Seznam.cz

Všichni víme, že ptáci staví hnízda, kladou vajíčka a nakonec své mladé v hnízdě vychovávají. Jak to ale ve skutečnosti vypadá? Podívejte se na záběry přímo z hnízda, kde tato sýkorka postavila domov pro svá ptáčata. Celý proces jí musel dát velkou práci.

Útulný a ekologický domov

Záběry videa jsou samozřejmě sestříhané a zrychlené, ovšem této mamince trvalo celých 38 dní, než v prázdné budce vybudovala domov a vyseděla první ptáče. Zajímavé je, že i přesto, že se jedná o „obyčejnou“ budku, sýkorka dokázala vytvořit útulný a dokonce i ekologický domov. Více jak měsíc ho budovala z větviček, listů, mechu i chlupů.

Při hnízdění můžete ptákům pomoci i vy

Postavit ptačí budku je velmi jednoduché, případně ji můžete zakoupit. Ideální čas je jaro. Na začátku jara se, podobně jako mnoho jiných ptáků, sýkorky párují, staví hnízda a kladou vajíčka. Tím, že ptákům připravíte budku, jim výrazně usnadníte hledání teplého a suchého místa a pokud chcete, můžete do budky také nainstalovat malou kameru a sledovat, jak ptáci budují svůj domov.

Kromě budky ale můžete přispět i přírodními materiály, které v budce udrží teplo a budoucí ptačí mamince tak usnadníte práci s hledáním. Můžete k budce přesunout hromádku listí, trávy, nebo pár chuchvalců chlupů vašeho mazlíčka. Samozřejmě k budce můžete pověsit i krmítko a pítko.

zdroj: autorský článek, House Beautiful, The Woodland Trust