Kočky vidí úplně jinak než my. Umělec nás uvádí do jejich světa

Přidat na Seznam.cz

Málokdo si uvědomuje, že kočky vnímají svět úplně jinak než my. Jejich oči jsou konstruovány tak, že vidí v mnohem širším úhlu než my. Navíc je jejich ostrost obrazu a barvy také zkreslena vzhledem k našemu vidění, píše web Wired.

Výtvarník Nickolay Lamm se rozhodl poskytnout všem lidem představu o tom, jak by mohl vypadat svět viděný očima kočky. Svou představu o tom, jak tato zvířata vidí, založil na svých znalostech fungování kočičích očí a na rozhovorech s veterináři a oftalmology.

Kočičí zrak
Jak uvádí server Wired, zorné pole koček pokrývá přibližně 200 stupňů namísto 180 stupňů typických pro lidské oko. Zvířata mají problémy s jasným viděním mnoha věcí, zejména na krátkou vzdálenost. Konstrukce jejich očí jim však umožňuje vyniknout při nedostatku světla, s čímž mají lidé velký problém. Kočky navíc dokáží zachytit velmi rychlé pohyby.

Totéž platí pro samotné barvy, které se u koček také liší. Obrazy, které vidí, jsou méně živé než ty, které pozorují lidé. Je to proto, že kočičí fotoreceptory jsou nejcitlivější na vlnové délky v modrofialovém a zelenožlutém pásmu. To znamená, že kočky jsou většinou barvoslepé v červeno-zeleném spektru. Tento způsob vidění si můžeme prohlédnout na videu, které ukazuje Lammovu práci:

Píseň minulosti
Zajímavé je, že donedávna byli vědci přesvědčeni, že kočky jsou bichromatické, stejně jako psi. Tvorové s protanopií (poruchou zraku, kdy nerozpoznávají červenou barvu nebo ji zaměňují za zelenou) vidí pouze odstíny modré a žluté. Kočky však mají podle současných výzkumů širší rozsah vidění.

Tento způsob vidění poskytuje kočkám vynikající schopnost zachytit a sledovat rychlé pohyby, ale za cenu méně živých barev a méně detailního rozlišení. Jak autor uvádí na svých webových stránkách, znamená to také, že lidé mají schopnost vidět velmi pomalu se pohybující objekty desetkrát menší rychlostí než kočky. To přesně znamená, že můžeme vidět velmi pomalé pohyby věcí, kterých by si zvíře nemuselo všimnout.

Zdroj: Wired