Potýká se vaše morče s cystickými vaječníky? Víme, co dělat

Přidat na Seznam.cz

Na vaječnících morče se stejně jako u lidských žen mohou vyvinout cysty, které mohou morčeti způsobit řadu problémů, včetně bolesti, ale naštěstí lze těmto cystickým problémům předejít jednoduchým chirurgickým zákrokem.

Proč jsou cystické vaječníky u morčat problémem?

Největším problémem cystických vaječníků u morčat je jejich prasknutí, které může být velmi bolestivé, upozorňuje TheSprucePets. Morčeti je nepříjemně už před prasknutím cysty, a protože morče přestane jíst a vyprazdňovat, když pociťuje nepohodlí nebo bolest, může být pouhý výskyt cyst, i když neprasknou, život ohrožující, pokud se u morčete rozvine ileus, který u zvířete způsobuje smrt.

Jak poznáte, že má vaše morče cystické vaječníky?

Zjevným příznakem cyst na vaječnících je symetrická alopecie na břiše vašeho morčete. Tato ztráta srsti, která je stejná na obou stranách břicha vašeho morčete, je varovným znamením, že má problémy s vaječníky. Mnoho majitelů přivede své morče k veterináři kvůli vypadávání srsti v domnění, že jejich zvíře má nějakého vnějšího parazita, například vši, a místo toho zjistí, že příčina alopecie je mnohem závažnější.
Váš veterinární lékař pak může doporučit rentgenové vyšetření nebo ultrazvuk břicha, aby potvrdil přítomnost nebo nepřítomnost cystických vaječníků. Může se také pokusit odebrat vzorek tekutiny v cystě zavedením jehly do břicha a do cysty, aby mohl stanovit diagnózu.

Co lze udělat pro cystické vaječníky?

Jediný způsob, jak cystické vaječníky uzdravit, je jejich odstranění. Obvykle se morčeti doporučuje co nejdříve provést úplnou ovariohysterektomii, často nazývanou kastrace.

Jaké další problémy mohou mít morčata s vaječníky?

Kromě vzniku cyst se na vaječnících morčat mohou bohužel rakovina. Nejlepší způsob, jak tomu u vašeho morčete zabránit, je nechat ho vykastrovat. Při kastraci morčete se vaječníky zcela odstraní.
U lidí se obvykle provádí pouze hysterektomie, nikoliv ovariohysterektomie. To znamená, že u lidí se odstraňuje pouze děloha, ale u domácích zvířat se obvykle odstraňují vaječníky spolu s dělohou. Jedná se o zcela rutinní zákrok.
Vaječníky také hrají důležitou roli v tom, aby morče mohlo zabřeznout. Z vaječníků se uvolňují vajíčka, která mohou být oplodněna, pokud samec a samice morčete kopulují. Mláďata morčat většina majitelů domácích zvířat nechce, protože péče o ně vyžaduje více času, prostoru a financí.

Zdroj: thesprucepets.com