Poznají kočky, když jste smutní? Tady je odpověď

Přidat na Seznam.cz

Kočky používají všechny své smysly, aby lépe porozuměly svým oblíbeným lidem a komunikovaly s nimi a to včetně toho, když se cítíme smutní.

Vnímají kočky smutek?

Možná. I když bychom si všichni přáli, abychom mohli se svými kočkami mluvit, nemůžeme, píše web DailyPaws. Nemůžeme tedy s jistotou říci, co si kočky myslí nebo cítí – víme však, že jsou to zvídavá stvoření, která využívají náznaky k úpravě svého chování. Pravdou je, že to, jak kočky interpretují lidské emoce, je nová a začínající oblast výzkumu. Zde je několik způsobů, jak se kočky mohou naladit na náš emocionální stav.

Vizuální stopy

Zatímco kočky skvěle vizuálně rozpoznávají jiné předměty, výzkumy ukazují, že kočky mají problém s rozpoznáváním lidských tváří. Klidně si pobrečte a vyvztekejte se, vaše kočka to nepozná, protože si není jistá, jak váš obličej obvykle vypadá. Existuje však vizuální signál, na který kočky ochotně reagují. A vědci se domnívají, že hraje velkou roli v komunikaci mezi člověkem a kočkou. Kočky jsou citlivé na pohled, kam se naše oči dívají. A podle toho posuzují naši náladu nebo záměry. Přidejte pomalé mrknutí a zjistíte, že se svým chlupatým přítelem vedete plnohodnotnou konverzaci.

Sluchové stopy

Mluvili jste někdy se svou kočkou přes kameru nebo telefon? Je jasné, že kočky reagují na hlas svého člověka. Kočky dokážou rozlišit emocionální stav člověka podle tónu hlasu nebo podle toho, jestli člověk vydává smutné nebo veselé zvuky.

Jak kočky interpretují lidské emoce

Vaše kočka na vás při pláči nejspíš zírá, protože se snaží pochopit, co vidí a slyší. Lidskému pláči sice nerozumí, ale shromáždí co nejvíce vodítek a použije je k úpravě svého chování. Vědci vědí, že v tom, jak se kočka rozhodne reagovat, hraje velkou roli posilování různých emocí. Zda kočky dokáží pochopit, že jste smutní, způsobem, jakým smutek chápeme my lidé, vědci prostě nevědí. Každopádně existují důkazy, že kočky člověka utěšují, když je smutný. Když jsou majitelé domácích mazlíčků v depresi, kočky se o ně častěji otírají. Je pravděpodobné, že vaše kočka reaguje na váš emocionální stav tím, že se vás snaží utěšit nebo upoutat vaši pozornost.

Jak lidské emoce ovlivňují kočku

Kočky mají velký vliv na to, jak se cítíme. Stačí pohladit kočku a v našem mozku se uvolní šťastné chemické látky. Jak ale ovlivňují naši náladu ony? Výzkum zjistil, že majitelé a jejich kočky si navzájem zrcadlí svou pohodu a chování. Stejně tak průzkum společnosti Purina zjistil, že 71 % dotázaných majitelů koček souhlasí s tím, že když jsou ve stresu oni, cítí, že je jejich kočka ve stresu.
Je tedy stejně důležité, abychom my i naše kočky pečovali o svou duševní pohodu. Pokud se cítíte smutní, nejprve pohlaďte svou kočku.

Zdroj: dailypaws.com