Při nošení v tašce může pes nevědomky trpět

Přidat na Seznam.cz

Malá čivava vykukující z kabelky, trpasličí špic v batohu nebo elegantní nosič s ventilační síťkou – z nošení psů v taškách se stal běžný obrázek, zvláště ve městech. Pro mnoho majitelů psů je to praktické řešení při cestování v MHD, při přechodu rušných ulic nebo během špatného počasí. Přestože může jít o praktickou pomůcku, je důležité vnímat i druhou stránku – tedy to, jak se v takové situaci cítí samotný pes.

Nosit psa v tašce může být bezpečné i pohodlné. Ale kdy je to opravdu ku prospěchu zvířeti – a kdy už mu spíše škodíme? Ne každý pes snáší stísněný prostor dobře a ne každá taška je pro nošení vhodná. Pojďme se podívat na výhody a rizika nošení psů v taškách a na to, jak poznat, že je čas tašku raději odložit.

Proč vlastně psy nosíme?

Nejčastější důvody jsou jednoduché: bezpečí a pohodlí. V rušném městě se malému pejskovi může snadno něco stát – lidi spěchají, auta troubí, větší psi pobíhají bez vodítka. Nosič pak představuje bezpečný azyl. Jenže kromě praktičnosti do toho začal mluvit i design. Kabelky pro psy dnes připomínají módní doplněk a leckdo je nosí i proto, že to vypadá hezky. Otázkou je, jestli se v něm pejsek skutečně cítí dobře.

Kdy taška pomáhá?

Nosič má rozhodně smysl v některých situacích:

  1. Ochrana ve městě – Hluk, davy, rychlý provoz. Pro malé psy je toho někdy až příliš.
  2. Nepříznivé počasí – V létě pálí asfalt, v zimě štípe sůl. Taška je v těchto případech šetrnější.
  3. Cestování hromadnou dopravou – Mnohá města vyžadují, aby byli psi v přepravce nebo na vodítku s náhubkem. Taška je pak jednoduchým řešením.
  4. Zdravotní omezení – Starší nebo nemocní psi často nezvládnou delší trasu. Díky tašce ale nemusí zůstat doma.

A kdy už je to na škodu?

Stejně jako může nošení pomoct, může i uškodit:

  1. Náhrada pohybu – Pes není kabelka. Potřebuje běhat, čichat, protáhnout se. Pokud ho zavřeme do tašky pokaždé, když vyjdeme ven, bereme mu to nejzákladnější.
  2. Nepohodlí a stres – Někteří psi se v uzavřených prostorech necítí dobře. Pokud se snaží dostat ven, kňučí nebo se třese, je něco špatně.
  3. Špatná poloha – V měkké nebo příliš malé tašce může pes sedět či ležet křivě. Dlouhodobě to pak škodí zádům i kloubům.

Jak vybrat vhodnou tašku a jak ji používat

Ne každá taška je pro psa vhodná. Určitě nepoužívejte běžné kabelky – ty jsou dělané na věci, ne na zvířata. Správná psí taška by měla mít:

  • pevné dno, aby pes neseděl „na měkko“,
  • ventilaci, aby měl dostatek vzduchu,
  • bezpečnostní poutko, které zabrání vyskočení.

A co velikost? Pes by měl mít možnost si v tašce alespoň pohodlně lehnout. Ideálně by se měl i otočit. Taška rozhodně nemá nahrazovat procházku. Spíš je to pomůcka – třeba na přeplněné nádraží, do tramvaje nebo přes rušnou silnici. Pokud pes není na tašku zvyklý, začněte doma. Nechte ho si ji očichat, vlezte dovnitř spolu s pamlskem a pochvalou. Až bude v pohodě, můžete vyrazit ven. Ale pozor – ani na cestách by pes neměl být zavřený příliš dlouho. Pravidelné přestávky, trocha pohybu a voda jsou základ.

Pes v kabelce
Lidé si někdy pletou psa s módním doplňkem, zdroj: Shutterstock

Jak poznáte, že je pes v tašce spokojený?

Pokud je klidný, dýchá normálně a nemá potřebu utíkat ven, je to dobré znamení. Některým psům taška skutečně vyhovuje – berou ji jako útočiště. Ale pokud se třese, snaží se vyprostit, nebo funí a těká očima, něco mu vadí. V takovém případě je třeba zvážit, jestli je pro něj nošení vhodné – a případně najít jiný způsob přepravy.

Nezapomínejme na to hlavní – na psa samotného

Zásadní otázka zní: Dělám to kvůli psovi, nebo spíš kvůli sobě? Pokud nám jde o jeho pohodlí, zdraví a bezpečí – super. Pokud ale nosíme psa jen proto, že to vypadá roztomile, může to být problém. Pes není rekvizita. Potřebuje pohyb, svobodu, kontakt s okolím. Taška může být skvělý pomocník, ale jen pokud víme, kdy a jak ji použít.

Zdroje: House and Hound Forum, Rover