Proč kočky vrtí ocasem? Víte, co který pohyb znamená?

Přidat na Seznam.cz

Nejen psi využívají svůj ocas k vrtění. I kočičí ocásky nám mohou svým pohybem leccos sdělit. Jak poznat, co se vrtěním kočka snaží říct?

Kočky jsou záhadná stvoření, a proto je někdy těžké zjistit, co si kočka myslí. Kočky nám nedokážou říct, jak se cítí, ale jedním ze způsobů, jak zjistit náladu vaší kočky, je podívat se na to, jak drží nebo pohybuje různými částmi svého těla. Klíčem k odhalení tajemství vaší kočky je naučit se číst řeč jejího těla, včetně řeči jejího ocasu, píše Spruce Pets.

Kočky vrtí ocasem mnoha různými způsoby a z mnoha různých důvodů. Můžete vidět, jak vaše kočka pomalu mává ocasem, nebo jím divoce mrská, nebo jak se ocas vaší kočky třese či kmitá sem a tam. Když se snažíte rozluštit kočičí vrtění ocasem, všímejte si, zda vaše kočka leží nebo stojí, zda vrčí nebo syčí a zda její srst leží hladce nebo je naježená. Zde uvádíme některé z nejčastějších pohybů kočičího ocasu:

Kývání ocasem: Pokud vaše kočka leží, vypadá uvolněně a případně vrní a vy vidíte, jak se její ocas pomalu kýve dopředu a dozadu a občas udeří o zem, vaše kočka se pravděpodobně cítí šťastná a spokojená.

Máchání ocasem: Pokud vaše kočka drží ocas nízko a pomalu jím mrská ze strany na stranu, je to často známka toho, že si chce hrát. Zkuste kočce hodit hračku nebo ji jinak zapojit do hry.

Škubání ocasem: Kočky někdy škubou ocasem, pokud se cítí rozrušené nebo chtějí být samy. V takovém případě můžete také vidět, jak vaše kočka odvrací hlavu nebo tělo od vás jako další znamení, že se máte držet stranou. Jindy kočky vrtí ocasem, když pozorují něco podnětného, například ptáky za oknem nebo myš na trávníku. V takových případech je škubání ocasem pravděpodobně nedobrovolné a je pouze výrazem vzrušení nebo frustrace.

Chvění ocasu: Pokud se k vám kočka blíží s ocasem vztyčeným a vidíte, že se trochu třese, je to obvykle známka toho, že vás kočka ráda vidí. Mezi další znaky řeči těla, které to potvrzují, patří tření o vaše nohy, mňoukání na vás a vrnění.

Pomalé mávání ocasem: Kočka, která pomalu mává ocasem dopředu a dozadu, se možná chystá k výpadu. Mezi další znaky, na které je třeba se zaměřit, patří velmi klidné držení těla a upřené zírání na objekt, po kterém se chystá skočit.

Mrskání ocasem: Kočka, která rychle mrská ocasem sem a tam, vysílá jasný signál: Držte se dál! Máchání ocasem je známkou toho, že se kočka zlobí nebo bojí. Další řeč těla, kterou můžete u rozrušené kočky pozorovat, je například sklopení uší, vrčení nebo syčení, tělo skrčené nízko nad zemí a vztyčená srst. Někdy kočky mrskají ocasem, když jsou nadměrně stimulovány dotykem. Pokud se s kočkou mazlíte, ale ona najednou začne mrskat ocasem, je čas sundat ruce, jinak by vás mohla kousnout.

Zdroj: thesprucepets.com