V amazonském deštném pralese objeven nový obří druh hada. Zelená anakonda je údajně největší na světě

Přidat na Seznam.cz

Vědci pracující v amazonském deštném pralese objevili nový druh hada, který je údajně největší na světě.

Tým z Queenslandské univerzity se vydal do ekvádorské Amazonie, aby zde pátral po dosud nedokumentovaném druhu anakondy severní zelené (Eunectes akayima), a to na základě pozvání od obyvatel kmene Waorani.

Nově identifikovaný druh severní zelené anakondy

Tým se připojil k lovcům na desetidenní expedici do oblasti Bameno v teritoriu Baihuaeri Waorani a poté se vydal na pádlování po říčním systému, kde nalezl několik anakond na mělčinách číhajících na kořist, uvedl ve svém prohlášení profesor Bryan Fry, biolog z Queenslandské univerzity, který tým vedl.
Anakondy jsou obrovští, nejedovatí hadi, kteří se vyskytují ve vodě nebo v její blízkosti v teplých částech Jižní Ameriky.

„Velikost těchto nádherných tvorů byla neuvěřitelná – jedna samice anakondy, na kterou jsme narazili, měřila na délku neuvěřitelných 6,3 metru,“ řekl Fry o objevu týmu, který byl učiněn během natáčení pro připravovaný seriál National Geographic.

Tým také uvedl, že slyšel neoficiální svědectví o tom, že v oblasti byli spatřeni hadi o délce 7,5 metru a hmotnosti 500 kilogramů.

Podle britského Přírodovědného muzea jsou anakondy zelené nejtěžšími hady na světě, muzeum uvedlo, že nejtěžší dosud zaznamenaný jedinec vážil 227 kilogramů. Na délku měřil 8,43 metru a na šířku 1,11 metru.
Odborníci zkoumající tyto tvory však zjistili, že nově identifikovaný druh severní zelené anakondy se od jižní zelené anakondy oddělil před téměř 10 miliony let a geneticky se liší o 5,5 %.

Zdroj: CNN, MDPI Diversity