Proč psi čichají zadky a naše intimní partie? Tajemství odhaleno!

Přidat na Seznam.cz

Nic nedokáže vyvolat takový ruměnec, jako když vidíte, jak se vaše dobře vychované štěně náhle promění ve zarytého detektiva, který strká svůj nos do sliznic domácích mazlíčků i lidí. Ale proč psi čichají zrovna zadky? Odpověď odhalil portál Daily Paws.

I když je to k nevíře, tak existují naprosto dobré důvody, proč je váš pes „čichačem zadků“. A ještě lépe, existují způsoby, jak můžete toto chování v případě potřeby jemně usměrnit.

Proč si psi navzájem očichávají zadky?


Čichání psů k zadkům se často popisuje jako podání ruky v psím světě. Když pozorujete běžné setkání a přivítání mezi psy, jeden očichá zadní část těla toho druhého, pak si vymění pozici a gesto obrátí. Tento rituál obvykle trvá asi tři sekundy a je považován za zdvořilostní pozdrav. V tomto pozdravu je však víc, než se na první pohled zdá, protože psi se nezdraví jen nosem – díky svým superhrdinským čichovým schopnostem sbírají důležité informace.

Zatímco v lidském mozku dominuje zraková kůra, v psím mozku dominuje čichová kůra, takže jejich čich je nejsilnějším smyslem. Psi mají v nose až 300 milionů čichových receptorů, zatímco lidé jich mají přibližně šest milionů. V důsledku toho se odhaduje, že psí čich je 10 000 až 100 000krát ostřejší než náš. Čenich štěněte dokáže odhalit lžičku cukru ve dvou olympijských bazénech vody.

Když se tedy psí superčich dostane do kontaktu s jedinečným a silným pachem uvolňovaným análními žlázami jiného psa, dochází k fascinující komunikaci. Pouhým očicháním zadní části těla jiného psa si pes může stáhnout podrobnosti o zdraví, pohlaví, stravě, sociálním postavení, a hlavně o náladě svého společníka.

Psi cítí adrenalin a feromony, což jim může pomoci určit, zda je jejich společník přítel, nebo nepřítel a zda mají bojovat, utéct, nebo si hrát. A protože si psi dobře pamatují pachy, mohou pomocí čenichu zjistit, zda se s tímhle psem už někdy setkali.

Proč psi očichávají soukromá místa lidí a jak toto chování usměrnit?


Psi bohužel neomezují své citlivé čichání jen na příslušníky svého druhu. Často „vítají“ vás a vaše lidské hosty stejným způsobem a ze stejného důvodu: Aby získali důležité informace. Psovi stačí rychlé očichání. V opačném případě se chová nezdvořile, přezíravě nebo je prostě jen zvědavý. Ale jak můžete jemně omezit pracovní vyšetřování psího soukromí?

Můžete přesměrovat psa z jeho lidského zkoumání rozkroku tím, že použije jeden z pokynů, které zná. Tím umožníte, aby tento okamžik pominul, a zapojíte psa do něčeho jiného, vhodnějšího.

Jako užitečné odvedení pozornosti se hodí následující základní signály:

  • „Pojď“
  • „Dívej se na mě“
  • „Sedni“
  • „Přines“


A pokud potřebujete odvést pozornost, aby váš přítel/soused/pracovník zapomněl, že váš pes měl čenich právě v jeho rozkroku, proč mu neprozradit něco ze svých nově nabytých znalostí o psích čichacích schopnostech?

Měl bych nechat svého psa očichávat zadky jiných psů?


Je naprosto přijatelné nechat svého psa očichávat intimní partie jiného psa a naopak. Mějte však na paměti, že dobře socializovaný, zdvořilý pozdrav obvykle trvá tři až pět sekund. Pokud očichávání trvá déle, považujte to za červenou vlajku a psy od sebe oddělte.

Mezi další příznaky toho, že se očichávání chystá přerůst v potyčku, patří tiché vrčení, zvednutá srst a to, že jeden pes dává hlavu přes krk druhého psa. Pes, který nechce být očicháván, si také může sednout ve snaze zabránit jednosměrné komunikaci. Pokud si všimnete, že se váš pes snaží očichat štěně, které by raději zůstalo o samotě, můžete použít stejnou taktiku přesměrování, která byla popsána výše, a zapojit ho do vhodnějšího pronásledování.

Zdroj: dailypaws.com