Proč psi žerou trávu? Známe hned 7 důvodů pro tento zvyk

Přidat na Seznam.cz

Psi žerou trávu z různých důvodů a většinou je to normální chování. Možná vás ale stále zajímá, proč to dělají?

Proč vlastně psi žerou trávu? Výzkumy o tom, proč psi žerou trávu, jsou omezené, říká doktor Shadi Ireifej, certifikovaný veterinární lékař a vedoucí lékař společnosti VetTriage pro web Dogster. Mnoho lidí si myslí, že tráva je primitivní Pepto-Bismol, který zklidňuje pálení žáhy a žaludeční nevolnost. Někteří věří, že extra vláknina v trávě pomáhá psovi vyprázdnit se. A jiní věří, že pojídání trávy má pes prostě v DNA.

Zde je 7 hlavních důvodů, proč psi žerou trávu:

1. Pojídání trávy může psovi zklidnit žaludeční potíže

Doktorka Sara Ochoaová, veterinární lékařka, říká, že hlavním důvodem, proč psi jedí trávu, jsou žaludeční potíže. Co je tedy v zelených zvratcích trávy na koberci v obývacím pokoji? Doktorka Ochoaová říká, že to jsou leklé části zvířat, jako jsou chlupy, zobáky, kopyta a peří. Tráva pomáhá psovi vyzvracet méně stravitelné části potravy.

2. Pojídání trávy pomáhá psům s pálením žáhy

Když vaše štěně trápí bříško, nemůže si jen tak dát antacidum, a tak může jemně okusovat trávu. Zelená hmota obsahuje pektin – druh vlákniny, která léčí reflux. Doktor Ireifej říká, že tráva může zklidnit žaludeční potíže vašeho psa, protože má stejně neutrální pH jako voda. Pokud má váš pes prázdný žaludek, tráva by mohla vytřít přebytečnou žluč a žaludeční kyselinu. Měla by být tráva vaším zcela přírodním lékem na pálení žáhy u psů? Ne tak rychle, říká doktorka Ochoaová. Trávník a trávník nemohou zmírnit pálení žáhy jako volně prodejné léky u lidí.

3. Pojídání trávy může pomoci, když má váš pes zácpu

V 28 g trávy je 85 % vody a obsahuje 4 gramy vlákniny. Tráva může urychlit trávení, říká doktor Ireifej, ale protože váš pes nemůže trávit trávu, vine se jeho trávicím traktem a táhne s sebou vodu. Tím se zvětšuje velikost jeho bobků, takže rychleji projdou tlustým střevem. Místo toho nabízejte psům ovoce a zeleninu, jako jsou banány a brokolice. Spolupracujte s veterinářem, protože nadměrné množství vlákniny může způsobit plynatost a průjem.

4. Žraní trávy je instinktivní chování psa

Asi před 130 000 lety vznikli psi z šedých vlků. Zatímco my si myslíme, že naši psí předci byli masožravci, šedí vlci jsou ve skutečnosti mrchožrouti, kteří jedí vše, co je k dispozici, včetně trávy a bobulí.

Podle studie z roku 2022 publikované v časopise PLoS One mohou dospělí vlci jíst trávu, protože obsahuje zelenou látku zvanou chlorofyl, která by mohla divokým psům ulevit od bolesti a zmírnit příznaky osteoartrózy. Štěňata (mláďata) divokých vlků mohou jíst trávu, protože jsou náchylnější ke střevním parazitům. Stále ještě rostou, takže nutriční stres by z nich mohl udělat snadný cíl pro predátory, jako jsou medvědi a kojoti.

5. Psi jedí trávu, protože ve stravě potřebují mastné kyseliny

Pokud váš pes hltá trávu, možná potřebuje ve stravě více zdravých tuků, říká doktor Ireifej. Při sekání trávy se v ní tvoří omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Podle studie Veterinary Research Communications jsou psi s nízkou hladinou omega-3 častěji agresivní. Kolik gramů omega-3 je v jednom stéblu trávy? Nikdy to nebylo prozkoumáno, takže se držte doplňků s rybím a krilovým olejem.

6. Pojídání trávy může být pro psa hravé

Pokud vaše štěně považuje váš trávník za salátový bar, kde se dá všechno sníst, může to být proto, že je zvědavé nebo se nudí, říká doktor Ireifej. Některá štěňata a dospělí psi považují zelenou hmotu za pochoutku. Vyhledávají nejplnější a nejšťavnatější stébla trávy a pomalu si na nich pochutnávají. Jak zabránit svému psovi v pojídání trávy? Naučte ho pokyn „nech to být“. Naučíte tak psa trávu automaticky ignorovat. Když projeví zájem o pastvu, řekněte mu pevným hlasem „nech to“. Když pak přijde k vám, dejte mu hodnotný pamlsek, například krůtí párek v rohlíku, a pochvalte ho.

7. Psi žeroucí trávu z důvodu úzkosti

Když vaše štěně uslyší cvrlikání ptáků nebo policejní auto vydávající zvuk „woo-woo-woo-woo-woo“, může začít horečně žrát trávu, říká veterinářka Ochoaová. Chodí váš pes krokem a lapá po dechu? Štěká? Vyje? Tyto příznaky úzkosti jsou obvykle způsobeny separační úzkostí nebo stresujícími událostmi, jako je například ohňostroj. Dr. Ireifej dodává, že úzkost u psů mohou způsobovat i další hormonální onemocnění, jako je Cushingova choroba a nádory na mozku. Pica je stav, kdy psi touží po nepotravinových předmětech, jako je tráva a kameny, a nutkavě je jedí.

Veterináři mohou určit, zda váš pes trpí generalizovanou úzkostí nebo jiným zdravotním stavem, v závislosti na jeho věku, plemeni, pohlaví, anamnéze a aktuálních lécích.

Podtrženo a sečteno

Je normální, že psi žerou trávu. Tráva sama o sobě není škodlivá, ale pesticidy, hnojiva a výkaly na trávníku mohou vašemu štěněti ublížit.

Zdroj: Dogster, YouTube